Tajemnicze baobaby, niezwykłe lemury, kolorowe kameleony, gekony i żaby, krokodyle, żółwie i tysiące gatunków ptaków… Kipiące zielenią lasy deszczowe, mangrowce, tereny półpustynne, malownicze pola ryżowe, niesamowite lasy kamienne i kolczaste, piaszczyste plaże, czerwone rzeki i wodospady … Kraj pachnący wanilią … Marzy Ci się egzotyczna przygoda? Chcesz zobaczyć zdumiewające krajobrazy i zwierzęta nie z tej ziemi? … Zapraszamy Cię na magiczny Madagaskar, na Czerwoną Wyspę, którą mieszkańcy nazywają lądem na końcu świata!
Położony 800 km od brzegów Afryki, Madagaskar to jeden z najbardziej fascynujących kierunków na świecie. Ta czwarta co do wielkości wyspa świata nie bez przyczyny nazywana bywa Ósmym Kontynentem. Miliony lat temu wyspa oderwała się od Afryki i Azji, dzięki czemu flora i fauna Madagaskaru ewoluowały niezależnie od reszty planety. Spotkać tu można zatem niezliczone gatunki roślin i zwierząt, jakich nie uświadczy się w żadnym innym miejscu na ziemi! Każda wędrówka po Madagaskarze to szansa na spotkanie jakiegoś zwierzęcia, czy zobaczenie jakieś rośliny po raz pierwszy – badacze wciąż odkrywają tu nowe gatunki (przynajmniej kilka gatunków rocznie). Na powierzchni Czerwonej Wyspy, będącej prawie dwukrotnie większej niż powierzchnia Polski, znajduje się ponad 50 obszarów chronionych: parków narodowych, rezerwatów, terenów zachowanych w stanie naturalnym. Każde z tych miejsc warte jest odkrywania. Trzeba się jednak spieszyć … Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Cenne gatunki drzew rosnące na wyspie są nielegalnie wycinane przez Malgaszy i sprzedawane firmom głównie z Chin. W ten sposób na Madagaskarze zniszczono już dużą część lasów.
Madagaskar, nazywany „wyspą na końcu świata”, wciąż jest ciężko dostępnym miejscem. Cywilizacja znana nam z Europy, dostępna jest tylko w dużych miastach. Większość wyspy wciąż rządzi się prawami plemiennymi, a przemieszczanie się po wyspie to nie lada wyzwanie. Dróg utwardzonych jest tylko 7 tys. km – mniej niż w Polsce autostrad i dróg ekspresowych. Większość dróg to nieutwardzone trakty, które są nieprzejezdne w porze deszczowej. Stąd też odkrywanie wyspy wymaga wysiłku i determinacji, ale w zamian otrzymuje się poczucie wyjątkowości, niezapomniane przygody i możliwość podziwiania krajobrazów niedostępnych dla większości ludzi.
Podczas tej wyprawy odwiedzisz kraj nazywany Ósmym Kontynentem – Madagaskar. Zobaczysz najpiękniejsze zakątki Czerwonej Wyspy i poznasz jej unikatowych mieszkańców. Podczas wyprawy czekają nas wielogodzinne trekkingi w pięknych okolicznościach przyrody, kilkudniowy rejs rzeką z noclegami na jej brzegach pod gwiaździstym niebem Madagaskaru, przejazdy samochodami terenowymi po bezdrożach czerwonego Madagaskaru, spacery między baobabami i wiele innych. Nie zabraknie też spotkań z lemurami, kameleonami, krokodylami i innymi zwierzętami zamieszkującymi ten fascynujący ląd. Poznamy również bliżej codzienne życie Malgaszy i ich niesamowite tradycje. Będzie też czas na odpoczynek na plażach Kanału Mozambickiego.
Program może ulec zmianie ze względów niezależnych (np. pogoda). Ze względu na szybko i często zmieniające się regulacje w poszczególnych krajach w związku z pandemią SARS-Cov2 również mogą pojawić się zmiany, o czym będziemy informować uczestników.
Jeśli wyprawa nie dojdzie do skutku z powodu SARS-Cov2 lub innych niezależnych czynników, wyprawa zostanie przeniesiona na inny termin lub zwrócimy wszelkie wpłacone zaliczki.
Plan naszej wyprawy
Paweł jest fotografem globtroterem tworzącym zdjęcia m.in dla magazynu National Geographic. Nigdy nie wyrusza na wyprawę bez aparatu i dla wszystkich chętnych osób, ciekawskich magii fotografii, Paweł poprowadzi specjalne warsztaty z fotografii pejzażu i portretu. Jeśli więc chcesz uwiecznić te wakacje w wyjątkowy sposób, lub jesteś zainteresowany bardziej technicznym podejściem, będziesz w dobrych rękach!
DZIEŃ 0 – WYLOT (23.10.2023)
Wylot z Warszawy w godzinach popołudniowych.
DZIEŃ 1 – ANTANARIVO (24.10.2023)
Przylot do stolicy Madagaskaru. Czeka nas zwiedzanie stolicy Czerwonej Wyspy. Stolica Madagaskaru liczy sobie około 2 milionów mieszkańców i populacja rośnie z każdym rokiem. Antananarivo łączy w sobie europejskie wpływy kolonialne z tradycyjnymi wzorcami używanymi przez Malgaszy. Jeszcze w XIX w. Antananarivo była niewielkim miastem, w którym dominowała architektura kamienna i ceglana.Po zajęciu wyspy przez Francuzów, przekształcili oni ten ośrodek w prężnie się rozwijające miasto usiane budynkami w stylu kolonialnym, które dziś stanowią główną
atrakcję stolicy. Czerwone, gliniane domy, kręte uliczki, kościoły na szczytach wzgórz i gwarne stragany, stojące naprzeciw nowoczesnych budynków i sklepów sprawiają, że Antananarivo jest jedną z ciekawszych stolic Afryki. To również miasto pełne kontrastów – pośród drzew i bujnej roślinności kryje się ubogie miasto z ulicami często bez nazw, pełnymi krów, i malgaskiej biednej ludności. Podczas spaceru odwiedzimy także lokalny market – będzie to okazja do zakupu pamiątek z Madagaskaru. Transfer do hotelu i odpoczynek.
DZIEŃ 2 – ANDASIBE NATIONAL PARK (25.10.2023)
Wcześnie rano wyruszymy na wschód wyspy, do Park Narodowego Andasibe. Czeka nas około 4-godzinny przejazd. Kręta droga wiedzie przez las deszczowy zamieszkiwany przez lemury. Cały obszar parku to 154 km2 kipiącego zielenią tropikalnego lasu deszczowego, w którym rosną m.in. drzewa sandałowe, palisandrowe i hebanowe oraz ponad 1000 gatunków nieprawdopodobnie barwnych orchidei. Żyją tu również niezliczone kolorowe żabki (populacja madagaskarski żab określana jest przez naukowców jako największa na świecie), wśród drzew doskonale maskują się boa dusiciele, lemury zwinnie przeskakują splątane zarośla, a wśród nich gekony i setki kameleonów spokojnych krokiem podążają do sobie tylko znanego tylko celu. Park jest wciąż prawie nietknięty ręką człowieka i na jego terenie wytyczono tylko kilka szlaków do wędrówek. Po przyjeździe udamy się na spacer po małym prywatnym rezerwacie zarządzanym przez lokalną społeczność. Wieczorem natomiast czeka nas spacer podczas którego będziemy próbować znaleźć zwierzęta aktywne nocą.
DZIEŃ 3 – MANTADIA RESERVE
Po śniadaniu udamy się do Rezerwatu Mantadia, będącego częścią Parku Narodowego Andasibe. Czeka nas przejazd wyboistą drogą, który pokonamy samochodami z napędem 4×4. Rezerwat położony jest na wysokości 930-1049 m n.p.m. i jest domem dla wielu gatunków lemurów, ptaków i kameleonów. Czeka nas dość wymagający 4-godzinny trekking przez pierwotny las deszczowy, jednak wszystkie trudy wynagrodzi nam podziwianie unikalnej flory i fauny tego regionu Madagaskaru. Po drodze wypatrywać będziemy m.in. sifak diademowych, wari czarno-białych, tenreków owadożernych czy endemicznych ptaków kurtokrasek białogardłych. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się też spotkać największego na świecie kameleona Parsona. Po południu będziemy mieć okazję do bliższego przyjrzenia się niezwykłym lemurom, podczas wizyty na Wyspie Lemurów.
DZIEŃ 4 – ANALAMAZAOTRA NATURE RESERVE
Wczesnym rankiem czeka nas trekking w Analamazaotra Nature Reserve (drugiej części PN Andasibe). Wypatrywać będziemy największego przedstawiciela rodziny lemurów – Indri indri (babakoto), które dorastają do 1 m wysokości i słyną z wydawanych charakterystycznych dźwięków przypominających śpiewne zawodzenie. Zobaczymy również inne gatunki zwierząt i rosnące w rezerwacie rośliny o właściwościach leczniczych. Po wizycie w rezerwacie wrócimy do stolicy Antananarivo. W trakcie jazdy zatrzymamy się w lokalnej wiosce, aby lepiej przyjrzeć się i poznać codzienne życie Malgaszy.
DZIEŃ 5 – ANTSIRABE
Po śniadaniu przejedziemy na południe do trzeciego co do wielkości miasta Madagaskaru – Antsirabe, nazywanego „Miastem wody”, będącego ważnym ośrodkiem rolniczo-przemysłowym. To kolonialne miasto położone jest u podnóża masywu wulkanu Ankaratra, dzięki czemu gleby w tym regionie są wyjątkowo żyzne. Po zwiedzaniu miasta wyruszymy w dalszą podróż na zachód do Miandrivazo. W trakcie jazdy obserwować będziemy codzienne życie Malgaszy. Do miasta Miandrivazo dojedziemy późnym popołudniem.
DZIEŃ 6 – TSIRIBIHINA RIVER
Tego dnia rozpoczniemy nasz 3-dniowy spływ rzeką Tsiribihina. Zaraz po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Masiakampy, gdzie wejdziemy na pokład naszej łodzi. Podczas rejsu będziemy mogli relaksować się, podziwiając krajobrazy cichej i spokojnej doliny. Mijać będziemy typowe wioski plemienia Sakalava, w których będziemy mogli podpatrywać codzienne życie jej mieszkańców. Mijając skalne wąwozy obserwować będziemy skaczące po nich lemury, zaś płynąc po rozlewiskach sami będziemy obserwowani przez wygrzewające się na brzegu krokodyle. Przepłyniemy m.in. przez malowniczy wąwóz Bemaraha. Płynąc, dostrzeżemy również, jak zmienia się tutejszy krajobraz – od porośniętych lasem zboczy, terenów półpustynnych, po lasy namorzynowe. Nocować będziemy w namiotach nad brzegiem rzeki, podziwiając gwiaździste niebo nad Madagaskarem.
DZIEŃ 7 – TSIRIBIHINA RIVER
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż rzeką. Ponownie będziemy mieć okazję, żeby podziwiać bogatą faunę Czerwonej Wyspy, m.in. lemury, krokodyle, kameleony, żółwie, owocożerne nietoperze czy różnorodne gatunki ptaków. Krajobraz na tym odcinku rzeki zmienia się na górzysty. Mieszkają tu m.in. lemury sifaka i lemury płowe. Po całym dniu na rzece zejdziemy na ląd i spędzimy kolejną noc w namiotach.
DZIEŃ 8 – TSIRIBIHINA RIVER – TSINGY OF BEMARAHA
Rano kontynuujemy rejs przez pustkowie rzeki Tsiribihina, przez wąwóz z piaskowca. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Sakalava w Berevo, starej kolonialnej bazie. Po dopłynięciu do portu i zejściu na stały ląd udamy się na około godzinny spacer po wiosce Antsiraraka. Następnie samochodami 4×4 przejedziemy do Parku Narodowego Tsingy of Bemaraha. Po drodze podziwiać będziemy krajobrazy czerwonych laterytowych wzgórz, lasów baobabów i sawanny.
DZIEŃ 9 i 10 – TSINGY OF BEMARAHA NP
Dwa kolejne dni naszej wyprawy poświęcimy na odkrywanie największego obszaru chronionego na Madagaskarze (150 km2) – Parku Narodowego Tsingy de Bemaraha, nazywanego „skalnym miastem”. Można tu podziwiać unikatowe na skalę światową wysokie wapienne skały, uformowane na kształt igieł. Skały te obserwowane z dołu sprawiają wrażenie sięgających do samego nieba gotyckich katedr. Niektóre z nich osiągają 45 metrów wysokości. Nazwa „Tsingy” wywodzi się z języka malgaskiego i oznacza „chodzenie na paluszkach” bądź „tam gdzie nie wolno chodzić boso” (ze względu na ostre skały). To bardzo trudno dostępne miejsce jest siedliskiem aż 13 gatunków lemurów, m.in. sifak Von der Deckena i sifak białych, mikruska myszatego i avahi. Żyje tu również największy drapieżnik Madagaskaru – fossa. Park jest także domem dla 94 gatunków ptaków, w tym Orła Madagaskarskiego (największego ptaka Madagaskaru), 22 gatunków płazów i 66 gatunków gadów. Liczby te są jednak mało dokładne, gdyż na Madagaskarze wciąż odkrywane są nowe gatunki roślin i zwierząt. Od 1990 r. park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dziś zachwyca i przyciąga podróżników z całego świata, a jeszcze ponad 150 lat temu miejsce to służyło królowej Madagaskaru Ranavalonie do pozbywania się wrogów zagrażających jej władzy. Jak głosi miejscowa legenda, duchy zabitych do dziś zamieszkują jaskinie Kamiennego Lasu. Podczas dwóch dni odwiedzimy Small Tsingy i wąwóz rzeki Manambolo oraz najbardziej spektakularny Big Tsingy. Wizyta w Kamiennym Lesie wymaga dobrej kondycji fizycznej, jednak wszelkie trudy wynagradzają niespotykane nigdzie indziej na świecie krajobrazy.
DZIEŃ 11 – BELO SUR TSIRIBIHINA – KIRINDY RESERVE
Po śniadaniu udamy się do miasta Belo sur Tsiribihina, gdzie odwiedzimy lokalny targ. Następnie przejedziemy do Rezerwatu Kirindy, który jest domem dla drapieżnika fossa, tenreków, sifak białych, węży i kameleonów oraz wielu innych zwierząt. W rezerwacie mieszają się różne ekosystemy – suchy las kserofityczny w porze deszczowej zmieniający się w gęstą dżunglę, z lasami namorzynowymi pełnymi mangrowców, jezior, pięknych plaż z rafami koralowymi oraz wydm piaskowych i baobabów. Będziemy mieć okazję podziwiać te piękne krajobrazy zarówno za dnia jak i nocą.
DZIEŃ 12 – KIRINDY RESERVE – BAOBAB AVENUE
Po porannym spacerze po rezerwacie, ruszymy w kierunku słynnej Alei Baobabów. Zatrzymamy się w nadmorskiej miejscowości Morondava, gdzie zameldujemy się w hotelu i będziemy mieć czas na odpoczynek. Po południu udamy się do Alei Baobabów tak, aby móc podziwiać zachód słońca w tej niesamowitej scenerii. Aleja Baobabów to jeden z symboli Madagaskaru. Baobaby osiągają wysokość od 5 do 30 metrów, a ich pień może mieć średnice nawet 11 metrów. Do dziś nie wiadomo, jak powstała Aleja Baobabów. Podobno nikt nie sadził drzew w tak uporządkowany sposób, a jedyna ingerencja człowieka polega na przeprowadzeniu drogi między tymi gigantami. Wiek drzew określa się na ok. 800 lat.
DZIEŃ 13 – BAOBAB AVENUE
Po śniadaniu wrócimy do majestatycznej Alei Baobabów, aby podziwiać ten malowniczy krajobraz w świetle dnia. Następnie wrócimy do hotelu w Morondava i popołudnie spędzimy na zasłużonym odpoczynku.
DZIEŃ 14 – MORONDAVA – ANTSIRABE
Całodzienny przejazd do Antsirabe (ponad 10 h). Podczas jazdy będziemy zatrzymywać się wielokrotnie, aby rozprostować kości i poobserwować codzienne życie madagaskarskiej wsi.
DZIEŃ 15 – ANTSIRABE – ANTANANARIVO
Po spokojnym poranku w kolonialnym Antsirabe ruszymy dalej do stolicy Antananarivo. Po drodze wizyta w Ambatolampy, w warsztacie w którym wytwarzane są artystyczne ozdoby i figurki z aluminium.
DZIEŃ 16 – PARK LEMURÓW I ANTANANARIVO (8.11.2023)
Po śniadaniu udamy się około 25 km od stolicy do Parku Lemurów. To założony w 2000 roku ogród botaniczny i rezerwat przyrody. Na 5 hektarach żyje 9 gatunków lemurów, kameleony, iguany, żółwie i inne gatunki zwierząt, a w ogrodzie botanicznym obejrzeć można ponad 70 gatunków roślin endemicznych na terytorium Madagaskaru. Po południu przejedziemy na lotnisko w Antananarivo, skąd wylecimy z powrotem do Polski.
DZIEŃ 17 – PRZYLOT (9.11.2023)
Program może ulec zmianie ze względów niezależnych (np. pogoda). Ze względu na szybko i często zmieniające się regulacje w poszczególnych krajach w związku z pandemią SARS-Cov2 również mogą pojawić się zmiany, o czym będziemy informować uczestników.
Jeśli wyprawa nie dojdzie do skutku z powodu SARS-Cov2 lub innych niezależnych czynników, wyprawa zostanie przeniesiona na inny termin lub zwrócimy wszelkie wpłacone zaliczki.
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Po Madagaskarze poruszać będziemy się wygodnym minibusem. Na bardziej wymagających odcinkach przesiądziemy się do samochodów terenowych z napędem 4×4 (3 osoby w samochodzie). Podczas 3 dniowego rejsu rzeką Tsiribihina spędzimy 3 dni na łodzi.
Spać będziemy w lokalnych hotelach / lodgach, a podczas spływu rzeką Tsiribihina nocować będziemy w namiotach nad brzegiem rzeki (2 noce).
W cenie są śniadania, obiady / kolacje (poza pierwszym i ostatnim dniem programu – w dniu przylotu i wylotu posiłki w zależności od godziny przylotu). Poza tym każdy uczestnik codziennie dostanie litrową butelkę wody.
Wylot z Warszawy i powrót do Warszawy liniami Ethiopian Airlines z 2 przesiadkami – koszt ok. 4,5-5 tys. PLN
Pasjonatka – podróżniczka. Jak sama mówi o sobie, śmiertelnie chora na podróżoholizm. Tego wirusa złapała już w dzieciństwie, gdy jeździła po Europie z plecakiem. Do tego czasu odwiedziła już blisko 80 państw i wciąż jej mało. Absolwentka Zarządzania na Politechnice Gdańskiej – także ma papiery na rządzenie się 😉 Zawodowo związana z turystyką od kilku lat… W chwilach wolnych planuje następne podróże. W domu nie usiedzi zbyt długo, a walizek nie rozpakowuje tylko przepakowuje 😉
Podróżnik i fotograf, założyciel Outway Adventures. Bez aparatu nie rusza się z domu. Mimo tego, że skończył informatykę i kulturoznawstwo obecnie zajmuje się czymś zupełnie innym. Czyli głównie prowadzeniem wypraw w najodleglejsze zakątki globu (choć nie tylko) i wszelkimi formami fotografii. Blog Pawła – pawelgluza.com.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili pisząc na [email protected]