Sulawesi, znane także pod historyczną nazwą Celebes, wyróżnia się nie tylko mistycznymi krajobrazami lasu tropikalnego. Ukryty archipelag rajskich wysp równikowych Togean, antropologiczne odkrycia prehistorycznych malowideł skalnych Leang Jarie, a także mistyczne dziedzictwo etnicznej grupy Toraja, stanowią fascynujące odkrycia dla podróżujących poza utartymi szlakami.
Rozpoczynamy naszą ekscytującą podróż w Makassar, przemierzymy fascynującą dolinę jaskiń, w których ukryte są jedne z najstarszych malowideł naskalnych. Następnie wyruszymy w głąb tropikalnego lasu równikowego, gdzie otoczeni endemiczną fauną i florą, odkryjemy niezwykłe bogactwo przyrody Sulawesi. Naszym celem będzie także spotkanie z grupą etniczną Toraja, charakteryzującą się nie tylko mistycznymi obrzędami pogrzebowymi, lecz także wyjątkowymi tradycjami architektonicznymi i rzeźbiarskimi. Kontynuując podróż, dotrzemy do archipelagu rajskich wysp na równiku, gdzie nie tylko będziemy mieli okazję zanurzyć się w krystalicznych wodach podczas niezapomnianego snorkellingu, ale także poznamy fascynujący styl życia ludu morskich nomadów, grupy etnicznej Laut Bajau, morskich nomadów życjących na łodziach i dryfujących chatach, którzy do dziś zamieszkują ten rajski archipelag.
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Nasze grupy są niewielkie – 10 osób + 2 polskich przewodników. Jesteśmy przeciwnikami zwiedzania w zatłoczonych busach, czy ciężarówkach.
Loty wewnętrze, prywatne busy oraz łodzie.
Jakarta:
Czterogwiazdkowy hotel z pokojami dwuosobowymi (2 łóżkami pojedynczymi lub 1 łóżkiem podwójnym) oraz prywatną łazienką położony w komfortowej odległości od lotniska.
Sulawesi:
Trzygwiazdkowe noclegi o podwyższonym standardzie (pokoje dwuosobowe) w :
– drewnianych domkach na palach na rzece z 2 łóżkami pojedynczymi lub 1 łóżkiem podwójnym oraz prywatną łazienką i tarasem widokowym
– w hotelu pośród tradycyjnych etnicznych domków zwanymi Tongkonan pokojami z prywatną łazienką, 2 łóżkami pojedynczymi lub 1 łóżkiem podwójnym oraz tarasem.
– tropikalnych bungalowach na plaży o wysokim standardzie i prywatnymi z łazienkami i wyjściem prosto na piaszczysty biały piasek
W cenie jest 14 śniadań. Reszta posiłków na własną rękę. Dostępne będą restauracje oraz „warungi” czyli aromatyczny indonezyjski street food. Koszt obiadu to ok. 10-35zł.
Loty Polska-Indonezja odbywają się zazwyczaj z jedną przesiadką w europejskim lub azjatyckim węźle lotniczym(Amsterdam, Paryż, Stambuł, Doha, Dubaj czy Singapur). Linie lotnicze oferujące najwygodniejsze połączenia z Polski (Warszawa Okęcie) to Qatar Airways, Emirates Airline oraz Turkish Airlines. Loty można łączyć także na azjatyckim odcinku z indonezyjskimi liniami lotniczymi: Garuda Indonesia oraz Batik Air. Pomożemy wybrać i kupić najlepszą opcję. Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie biletu daj znać na adres: [email protected], a wyszukamy Ci najwygodniejsze połączenie.
Najważniejszym celem dla mnie podczas wypraw jest przestrzeganie etyki podróżnika; pokazanie miejsc dzikich, tak aby ich nie zmienić. Dlatego ważne jest z kim wybieram się na wyprawę.
Spędziłam ponad rok w Indonezji, studiując język i kulturę tego kraju, docierając do miejsc odległych i nieznanych. Mieszkałam na Sulawesi, Jawie oraz Bali. Przejechałam na dwóch kółkach Sumatrę oraz Jawę. Podziwiałam wybuch wulkanu o wschodzie słońca. U Torajan wzięłam udział w obrzędach pogrzebowych na pograniczu dwóch światów. Spędziłam ponad 24 godziny na pokładzie lokalnej łodzi docierającej do Papui, zahaczając o najcenniejsze wyspy świata- Moluki…
Nie interesują mnie popularne destynacje, masowe wycieczki i wielkie resorty. Nie używam słownictwa biur podróży, skupionych na ilości.
Z wykształcenia – „turystka” ze specjalnością Organizator Zajęć Outdoor po wrocławskim AWF, absolwentka grupy SAS / Survival Adventure School/ oraz kwalifikowany Ratownik z certyfikatem. Z zamiłowania i praktyki- Antropolog Kulturowy.
Podróżnik i fotograf, założyciel Outway Adventures. Bez aparatu nie rusza się z domu. Mimo tego, że skończył informatykę i kulturoznawstwo obecnie zajmuje się czymś zupełnie innym. Czyli głównie prowadzeniem wypraw w najodleglejsze zakątki globu (choć nie tylko) i wszelkimi formami fotografii. Na co dzień współpracuje z National Geographic. Blog Pawła – pawelgluza.com.