Zapraszamy na niezwykłą podróż do Tybetu – historycznej krainy, która od wieków fascynuje swoją tajemniczością, bogatą kulturą i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Tybet to miejsce, gdzie buddyzm splata się z codziennym życiem Tybetańczyków, a majestatyczne góry tworzą niezapomnianą scenerię. Odkryj ten region pełen kontrastów – od tętniącej życiem Lhasy po bezkresy nieskażone działalnością ludzką. Poczuj magię najwyższego płaskowyżu, zwanego dachem świata!
Lhasa, duchowe serce Himalajów, zachwyci Cię nie tylko swoją atmosferą, ale i niezwykłymi zabytkami. Zanurzymy się w mistycznej atmosferze Potala Palace, dawnej rezydencji Dalajlamów – duchowych i politycznych przywódców Tybetu, którego złote dachy i monumentalne ściany są symbolem tybetańskiej duchowości. Odwiedzimy również klasztor Jokhang, święte miejsce pielgrzymek, gdzie z bliska przyjrzymy się starożytnym rytuałom i modlitwom wiernych. Podczas wizyty w Jokhangu będziemy mieli okazję uczestniczyć w lokalnych ceremoniach i spotkać się z mnichami.
W programie wyprawy znajduje się także Katmandu (spędzimy tam kilka dni czekając na uzyskanie dokumentów wjazdowych do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego), tętniąca życiem stolica Nepalu, pełna świątyń, pałaców i kolorowych bazarów, które wciągną nas w wir lokalnej kultury i historii. Czeka nas również wizyta w Bodanath, gdzie odkryjemy wspaniałość jednej z największych stup w Nepalu i poczujemy duchową moc tego centralnego punktu tybetańskiego życia religijnego. Bhaktapur – królewskie miasto doliny Katmandu, przeniesie nas w lata dawno minione… Tu pochłonie nas atmosfera miejsca, w którym czas się zatrzymał i życie płynie niespiesznie pośród średniowiecznej zabudowy, odzwierciedlającej kunszt tamtejszych artystów i rzemieślników.
Dołącz do nas w tej niezapomnianej podróży i pozwól sobie na odkrycie głębokiego spokoju oraz duchowej harmonii w sercu Himalajów.
(dzień przylotu do Kathmandu – dzień wylotu z Kathmandu)
Rano przylatujemy do Kathmandu. Zostawiamy bagaże w hotelu i jedziemy do urzędu złożyć dokumenty wizowe niezbędne do przekroczenia chińskiej granicy. Następnie udajemy się do hotelu i po odpoczynku ruszamy na kolację powitalną.
Dziś odwiedzimy dzielnicę tybetańską ze wspaniałą stupą Boudhanath – najważniejszym miejscem kultu buddyzmu tybetańskiego poza Tybetem. Zjemy tam obiad, po czym spacerem przejdziemy do największej świątyni hinduistycznej w Katmandu – Pashupatinath, zobaczymy obrządki pogrzebowe przy rzece Bagmati. Lokalnym busem wrócimy do centrum Katmandu i poznamy bliżej dzielnicę Thamel.
Bhaktapur, to dawna stolica Nepalu. Poznajemy dziś to niezwykle klimatyczne miejsce, w którym czas się zatrzymał. Tu toczy się życie na zabytkowych budynkach, wszędzie roztacza się zapach kadzideł i zewsząd dobiegają dźwięki dzwonków świątynnych.
Ostatnie chwile relaksu i zatrzymania przed niezwykłą podróżą. Odbieramy wizę grupową do Chin, pozwolenia na podróż po Tybetańskim Regionie Autonomicznym i szykujemy się do dalszej drogi.
Wczesnym ranem przyjeżdżają po nas terenowe samochody (Toyoty Hilux bądź podobne) i ruszamy w drogę (startujemy z wysokości 1300m). Trasa jest bardzo widokowa, zostawiamy za sobą nepalskie krajobrazy i docieramy do przejścia granicznego w Kiyrong. Po dokonaniu niezbędnych formalności, przesiadamy się do busa na wyłączność naszej grupy i jedziemy do miasteczka Kiyrong – pięknej, zielonej doliny z bogatą historią, gdzie spędzamy noc w hotelu. Czas przejazdu: 8h.
Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę – przemierzamy dziś najwyżej położony płaskowyż świata, oswajając się z jego surowym krajobrazem. Pokonujemy przełęcz (5250m), która jest jednym z najwyższych punktów na tej trasie, zaraz za nią zatrzymujemy się przy zjawiskowym jeziorze Pelku Tso. Mijamy wiele tybetańskich wiosek oraz pastwisk, na których hoduje się jaki. Jeśli pogoda pozwoli, będziemy obserwować panoramę Himalajów, w tym ośmiotysięczników Cho Oyu (8201m) i Mt.Xishapangma (8012m). Czas przejazdu: 6h, 270km.
Po śniadaniu kontynuujemy przemierzanie spektakularnej przestrzeni. Przy odrobinie szczęścia z miasteczka tego da się dostrzec Mt. Everest (8848m). Przejeżdżamy dziś przez Gyantso La Pass (5200m) – następną wysoką przełęcz na trasie do Lhasy, chwilę później kolejną – niższą jedynie o 300m. Po południu spacerujemy po klimatycznym Shigatse. Po ulicach starej dzielnicy krąży sporo tybetańskich pielgrzymów, nadających im fajnego klimatu. Czas przejazdu: 4,5h, 240km.
Rano zwiedzamy niezwykły klasztor buddyjski Panchen Lama’s Tashilhumpu, znany z wielu imponujących świątyń i kaplic. Następnie ruszamy w drogę do Lhasy – stolicy i największego miasta Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Stanowi ona centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne regionu, jest też największą atrakcją turystyczną zachodnich Chin. Czas przejazdu: 4,5h, 270km.
W Lhasie zostajemy na dwa dni. W tym czasie zwiedzamy świątynię Jokhang – najważniejsze i najświętsze miejsce kultu buddyjskiego w Tybecie. Pielgrzymi okrążają ją, wykonując rytualne pokłony (tzw. korowanie). Przemierzymy tam liczącą ponad 1300 lat ulicę Barkhor, łączącą religię, kulturę i handel. Liczne sklepiki i stoiska oferują lokalne rzemiosło i pamiątki. Odwiedzimy Potala Palace – zimową rezydencję Dalajlamów w Lhasie. Stanowi jeden z najbardziej spektakularnych przykładów tybetańskiej architektury, ale także ważne centrum religijne i polityczne. Poznamy również klasztory Drepung i Sera. Wolne chwile spędzimy spacerując po starej dzielnicy tybetańskiej, gubiąc się w jej krętych uliczkach.
Opuszczamy Lhasę i udajemy się w dalszą drogę. Z licznymi przystankami na podziwianie niesamowitych krajobrazów, malowniczą trasą zmierzamy do Gyanste. Przejeżdżamy m.in. Przez przełęcze: Karola (5010m), Kambala (4749m), mijamy kolorowe jezioro Yamdrok-Tso Lake oraz rzekę Brahma Putra (Yarlung Tsangpo). To najpiękniejszy widokowo dzień tej podróży! Po dotarciu do Gyantse zwiedzamy klasztor Pelkhor Choede ze stupą Kumbum – jedną z najbardziej znanych stup w Tybecie, z bogato zdobionymi kaplicami i cennymi freskami. Czas przejazdu: 5-6h, 260km.
Zaczynamy się przemieszczać w kierunku powrotnym. Ponownie przemierzamy najwyższą przełęcz Gyatchu La (5220m) i chłoniemy tybetańską scenerię. Czas przejazdu: 6-7h, 370km.
Tego dnia czeka nas długa droga – musimy pokonać 500km na dużych wysokościach, przekroczyć granicę i dotrzeć na noc do Katmandu.
Czas przejazdu: koło 12h, 450km.
Dziś porządnie się wyśpimy. Po śniadaniu pójdziemy na spacer do świątyni Swayambhunath (Monkey Temple). Znajduje się ona na wzgórzu, z którego pięknie widać całą dolinę Katmandu. Świątynia ta, to kompleks złożony z wielu budynków rozsypanych po całym wzgórzu, oplecionych licznymi flagami modlitewnymi, dodającymi jej niesamowitego klimatu. Egzotyki przysparzają jej dodatkowo biegające wszędzie małpy. Po południu czas wolny, który przeznaczymy na zakupy i chłonięcie atmosfery dzielnicy Thamel.
Uwaga! Program uzależniony jest od wytycznych rządu chińskiego, w związku z tym możliwe są zmiany trasy bądź miejscowości noclegowych, by spełnić ewentualne nowe wymogi. Czasy przejazdów są orientacyjne, zależą od warunków panujących na drogach.
Lot – najprawdopodobniej najbardziej korzystny cenowo będzie lot z przesiadką w Dubaju linią Fly Dubai. Lecimy do Katmandu, tam czekamy na wydanie wizy chińskiej, dalej drogą lądową ruszymy do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.
Nepal: Zwiedzając Katmandu przemieszczamy się lokalnym transportem publicznym, a do Bhaktapuru udajemy się taksówkami. Stamtąd do granicy chińskiej dostaniemy się jeepami (można się tam przemieszczać wyłącznie zorganizowanym konwojem takich samochodów, może do nas dołączyć ktoś spoza grupy).
Tybet: po przekroczeniu granicy chińskiej i do powrotu na nią, przemieszczamy się prywatnym busem na wyłączność grupy.
Nepal: noclegi w hotelach o bardzo dobrym standardzie (pokoje dwuosobowe typu tween).
Tybet: noclegi ze śniadaniami w hotelach o bardzo dobrym standardzie jak na tamte realia – odpowiednik naszych 3*** (pokoje dwuosobowe typu tween). Noce z racji na wysokość są chłodne, warto wziąć cieplejszą odzież na noc.
Nepal: W Katmandu posiłki jemy w restauracjach (nie wliczone w cenę). W Bhaktapurze 2 śniadania mamy w cenie.
Tybet: mamy zapewnione śniadania, pozostałe posiłki kupujemy w lokalnych restauracjach (nie wliczone w cenę).
Musisz się przygotować na różne warunki atmosferyczne – od ciepłego lata w niższych partiach podróży (dni spędzone w Nepalu) po wietrzną i chłodniejszą pogodę w Tybecie. Tam za dnia temperatura będzie się wahała między kilka a kilkanaście st. C, nocą może schodzić nawet poniżej 0. Mogą występować sporadyczne opady deszczu, choć wiosna w nie nie obfituje. Trzeba też sobie zapewnić ochronę przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Podróż tą możesz odbyć zarówno z plecakiem, jak i walizką (w przypadku tej drugiej – miej na względzie to, że w Tybecie windy nie są tak powszechne i czasem trzeba wnieść bagaż po schodach, nawierzchnia ulic też bywa wyboista)
Z racji na przebywanie na dużych wysokościach, nie zaleca się podróżowania tam osobom z chorobami krążenia (m.in. nadciśnienie) oraz cukrzycą. Zalecamy dodatkowo zasięgnąć porady u swojego lekarza rodzinnego i wykluczyć inne przeciwwskazania. Nie są wymagane żadne szczepienia, zalecane warto omówić z lekarzem medycyny podróży
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie biletu daj znać na adres: [email protected], a wyszukamy dla Was najwygodniejsze połączenie.
Outway Adventures nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów przez klientów (oraz innych dodatkowych kosztów), przed oficjalną informacją, że wyjazd jest potwierdzony i się odbędzie.
Miłośniczka przyrody, w szczególności gór, szukająca czasem spokoju, czasem wyzwań pośród natury. Szczególna fascynatka Azji, odbyła wiele azjatyckich podróży, większość z nich w terenach dzikich i rzadko odwiedzanych. Wielokrotnie odwiedzała Himalaje oraz wiele innych pasm azjatyckich (Nepalu, Mongolii, Kirgistanu, Tajlandii i Gruzji) i europejskich. Zakochana w poznawaniu… czyli w podróżach i eksploracji świata, chciałaby zajrzeć dosłownie wszędzie. Kręcą ją sporty wszelakie – od biegania (przebiegła wiele maratonów/półmaratonów, głównie górskich), przez długodystansowe wyprawy rowerowe, triathlon, narciarstwo i skitouring, po treningi siłowe. Rozwój osobisty, podejmowanie wyzwań, życie pośród ludzi z pasjami – to jest to, czym lubi wypełniać swoją codzienność.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili pisząc na [email protected].