Główną ideą wyprawy z jogą – WYTCHNIENIE – jest podróż w głąb świata i siebie. W czasie wyjazdu odwiedzimy najpiękniejsze przyrodniczo i najciekawsze kulturowo miejsca Namibii. Codzienna praktyka jogi i medytacja w przyrodzie, pozwoli nam otworzyć się na głębsze rozumienie innych ludzi i samych siebie, a wspólna podróż da nam możliwość przeżycia pięknej, inspirującej, a może i transformującej przygody życiowej.
Wyprawę poprowadzi Anna Łukawiecka – socjolog, podróżniczka, doświadczona przewodniczka mieszkająca w Namibii. Podróżuje po Namibii oraz zajmuje się przyrodą, kulturą i historią tego kraju od ponad 20 lat.
Praktykę jogi i medytacje poprowadzi Rosela Ciko – certyfikowana nauczycielka pracująca metodą Iyangara, mająca 12 lat stażu nauczycielskiego, regularnie prowadzi warsztaty Dla Ciała i Duszy oraz podróże z jogą.
Przylot do Windhoek, zameldowanie w hotelu, lunch, krótki odpoczynek.
PRAKTYKA 1.5 h
Popołudnie nad basenem. Wspólna kolacja w restauracji.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg w hotelu.
PRAKTYKA 1.5 h
Po śniadaniu zrobimy zakupy i przejedziemy malowniczą drogą na pustynię Namib.
Rozłożenie obozu, spacer na pustynię, podziwianie zachodu słońca z wydmy Elim.
Kolacja w restauracji na pustyni.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu w Sesriem, na terenie parku narodowego.
Dzień zaczniemy przed świtem i spędzimy go pośród ikonicznych krajobrazów Namibii – spacery po czerwonych wydmach i przejazd do Deadvlei – niesamowitej doliny z obumarłymi przed 800 laty akacjami, tworzącymi przedziwny, niezwykle fotogeniczny las. Po południu zwiedzimy kanion Sesriem i przejedzeimy do Solitaire – wyjątkowego zajazdu na pustyni.
PRAKTYKA 1.5 h
Wspólne gotowanie kolacji na campingu.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu.
PRAKTYKA 1.5 h
Po śniadaniu wyjazd w dalszą drogę – nad ocean, do Walvis Bay, gdzie można spotkać flamingi oraz do nadmorskiego kurortu Swakopmund. Tego dnia przekroczymy Zwrotnik Koziorożca. Przejazd przez bardzo malownicze góry Naukluft oraz przełęcze rzek Gaub i Kuiseb. Następnie przejazd do Swakopmund, urokliwego kolonialnego miasteczka.
Kolacja w restauracji na molo.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg w hotelu
Rano pojedziemy do Walvis Bay, skąd wypłyniemy na rejs katamaranem, by zobaczyć wybrzeże Namibii od strony oceanu oraz liczne zwierzęta morskie i ptaki. Wczesnym popołudniem wrócimy do Swakopmund, by zwiedzić miasteczko.
PRAKTYKA 1.30 h
Kolacja w restauracji.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg w hotelu.
Tego dnia pojedziemy w rejon gór Erongo, przejedziemy przez dawną kopalnię różowego kwarcu, gdzie wciąż podziwiać można naturalnie występujące na pustyni minerały.
PRAKTYKA 1.5 h
Wieczorem, przed zachodem słońca, wybierzemy się w okolice Skalnego Łuku, skąd podziwiać można piękny szczyt Spitzkoppe (1728 m n.p.m.), zwany Matterhornem Afryki, uznany również za miejsce wyjątkowe – emanujące tonizującą energią. Po spacerze skalnymi grzbietami i labiryntami przesmyków między nimi usiądziemy na chwilę, by obejrzeć zachód słońca.
Wspólne gotowanie kolacji na campingu.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu bez prądu, woda tylko przy recepcji.
PRAKTYKA 1.5 h
Po śniadaniu będziemy kontynuować jazdę na północ, ku granicy z Angolą. Drogą wiodącą wśród zmieniających się krajobrazów i ciekawych formacji skalnych dotrzemy do Twyfelfontein, wpisanego na listę UNESCO stanowiska archeologicznego z unikatowymi rytami skalnymi Buszmenów, liczącymi kilka tysięcy lat i przedstawiającymi przede wszystkim postacie zwierząt, ale także rysunki ludzkich stóp i śladów zwierząt.
Po drodze mamy szansę spotkać zwierzęta żyjące dziko w tych półpustynnych terenach.
Wspólne gotowanie kolacji na campingu.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu.
PRAKTYKA 1.5 h
Tego dnia wjedziemy na teren Kaokolandu, który zamieszkują głównie ludy Himba i Herero. W mijanych wioskach będziemy mogli zauważyć kobiety, które wciąż ubierają się tradycyjnie w skąpe stroje ze skór, a ciało i włosy pokrywają ochrą. Spotkamy także kobiety z ludu Herero, które noszą jaskrawe, długie suknie oraz nakrycia głowy przypominające rogi krów. Mężczyźni obydwu ludów ubierają się w stroje nie różniące się od naszych, jedynie kobiety podtrzymują jeszcze tradycję. Wczesnym popołudniem dotrzemy do Opuwo, gwarnego miasta o typowej afrykańskiej atmosferze, innej niż w miastach, które odwiedzaliśmy dotychczas. Spacer po mieście, uzupełnienie prowiantu, możliwość zakupu różnych pamiątek i charakterystycznej biżuterii wytwarzanej w okolicznych wioskach.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg w bungalowach.
Po wczesnym śniadaniu odwiedzimy wioskę plemienia Himba, gdzie będziemy mogli spotkać się ludźmi żyjącymi tradycyjnie od setek lat, będziemy mogli odwiedzić ich chatki, poznać codzienne życie mieszkańców wioski, a na zakończenie wizyty zakupić wyroby miejscowego rękodzieła. Po wizycie w wiosce czeka nas bardzo widokowy przejazd w kierunku wodospadów Epupa, położonych na granicy z Angolą i rozciągających się na długości około 1,5 km.
PRAKTYKA 1.5 h
Wycieczka nad wodospady, by podziwiać piękny zachód słońca.
Wspólne gotowanie kolacji na campingu.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu przy wodospadzie.
Dziś przejedziemy w okolice jednej z najbardziej znanych atrakcji Namibii – Parku Narodowego Etosza. W pierwszej części dnia czeka nas przejazd do Opuwo, uzupełnienie zapasów wody i jedzenia, a później przejazd do granicy Parku. Nocleg na pięknie usytuowanym campingu zaraz przy bramie wjazdowej do parku.
PRAKTYKA 1.5 h (16-17.30, na campingu z pięknym widokiem)
Wspólne gotowanie kolacji na campingu.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu.
O świcie wjedziemy do parku narodowego, gdzie będziemy poruszać się własnymi samochodami, po drogach szutrowych. Atrakcją tych dni będzie tropienie zwierząt i zatrzymywanie się przy wodopojach, przy których w określonych porach dnia można spotkać liczne zwierzęta: zebry, małe antylopy, oryksy, kudu, słonie, żyrafy, a przy trochę większym szczęściu również dzikie koty, białe i czarne nosorożce oraz wiele innych gatunków ssaków i ptaków.
PRAKTYKA 1.5 h
Kolacja w restauracji.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg w bungalowach, na terenie Parku Narodowego Etosza.
O świcie rozpoczniemy kolejny dzień safari pa parku. Wczesnym popołudniem dojedziemy do prywatnego rezerwatu, sąsiadującego z Parkiem Narodowym Etosza.
Popołudnie przy basenie z widokiem na wodopój, do którego przychodzą dzikie zwierzęta.
PRAKTYKA 1.5 h
Wspólne gotowanie kolacji na campingu.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu.
Po wczesnym śniadaniu przejazd do największego meteorytu na świecie, ważącego około 60 ton i leżącego w tym samym miejscu od 80 tysięcy lat.
Przejazd na camping pod płaskowyżem Waterberg.
Spacer na zachód słońca i PRAKTYKA 1.5 h
Kolacja w restauracji.
MEDYTACJA 0.5 h (po kolacji)
Nocleg na campingu.
Po lekkim śniadaniu wejdziemy na płaskowyż, skąd roztacza się piękny widok na rozległe sawanny i busz.
PRAKTYKA i MEDYTACJA PODSUMOWUJĄCA 2 h
Po powrocie wyruszymy w drogę w kierunku stolicy. W miarę możliwości czasowych, zatrzymamy się na największym w Namibii tradycyjnym targu z lokalnymi pamiątkami. Po zameldowaniu się w hotelu zjemy kolację w jednej z restauracji, w których serwuje się najlepsze dania z dziczyzny lub owoce morza.
Nocleg w hotelu.
PRAKTYKA i MEDYTACJA 2 h
Po śniadaniu pojedziemy z wizytą do soup kitchen – stołówki i szkoły w dzielnicy slumsów, utrzymywanej jedynie z datków od prywatnych darczyńców (darowizna dowolna), w której pomoc otrzymuje około 600 dzieci dziennie.
Popołudniem przejazd na lotnisko, odprawa i wylot do Europy.
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Nasze grupy są niewielkie. Jesteśmy przeciwnikami zwiedzania w zatłoczonych busach czy ciężarówkach. Jedno auto przypada maksymalnie na cztery osoby. Maksymalna ilość uczestników na wyprawie to 11 przy jednym prowadzącym, lub 14 przy już dwóch prowadzących.
Po Namibii poruszamy się dużym samochodem typu safari truck, w którym mieści się cała nasza grupa.
Biwakujemy w namiotach rozkładanych na ziemi.
W cenie są śniadania i obiadokolacje, które przygotowujemy wspólnie z naszym kierowcą/kucharzem.
Koszt przelotu z Polski to około 3000-4500 PLN, ale trafiają się sporadycznie niższe ceny. Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie biletu daj znać na adres: [email protected], a wyszukam Wam najwygodniejsze połączenie.
Podróże kochała od zawsze – ale wyprawy na południe Afryki rozpoczęła w 2000 roku i w kolejnych latach były to wielokrotne samodzielne wyjazdy do Namibii, Botswany, Zambii, Zimbabwe oraz prowadzone przez kilka lat terenowe badania etnograficzne w Namibii dla Muzeum Narodowego Szczecinie i Muzeum Etnograficznego w Krakowie, które zostały nagrodzone Medalem za Zasługi dla Afrykanistyki Polskiej.
Anna jest ciekawym świata socjologiem, podróżnikiem, miłośnikiem wypraw outdoorowych i przewodnikiem. Pochodzi ze Szczecina, jednak przez ponad 15 lat mieszkała w Zakopanem, następnie w Niemczech i Hiszpanii – w górach Sierra Nevada, gdzie była przewodnikiem oraz prowadziła mały hotel i restaurację. Od 6 lat pracuje jako przewodnik po Namibii, a od 2 lat mieszka w namibijskiej stolicy – Windhoek.
Jest certyfikowaną nauczycielką jogi z 12-letnim doświadczeniem prowadzenia zajęć jogi dla grup o rożnym poziomie zaawansowania.
Z wykształcenia jest ekonomistką, z upodobania pasjonatką nauki, ajurwedy i szeroko rozumianej sztuki.
Jej uczenie jest bardzo przyjazne, zaangażowane i bezpieczne. Uczy na podstawie metody jogi Iyengara, ale uwzględnia również inne metody jogi – vinyasa czy sekwencje tradycyjnej ashtangi. Korzysta również z innych form ruchu i pracy z ciałem – takie jak akupresura, tai chi czy trening funkcjonalny. Na zajęciach pokazuje radość i kreatywność praktyki, bo joga to znakomity sposób by wzmacniać swoje ciało, cieszyć się zdrowiem oraz uzyskać życie w harmonii ze sobą.
Więcej o Roseli można przeczytać tutaj roselaciko.pl.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili pisząc na [email protected]