Islandia Road & Perły Północy to propozycja najpiękniejszych perełek szlaku diamentowego, w połączeniu z eksplorowaniem wyspy dookoła oraz trekingów po islandzkich bezkresnych krainach. Dzięki tej wyprawie przekroczysz krąg arktyczny i staniesz w punkcie 66.33.39N na jednej z najmniejszych wysp wód arktycznych – wyspie Grímsey, słynącej z naturalnych siedlisk maskonurów.
W tym programie zabierzemy Cię w podróż po Islandii od zachodniego do wschodniego wybrzeża, przez szlak północny Norðurstrandarleið (Arctic Coast Way), aż po kraniec południowego wybrzeża. Dzięki odwróconemu kierunkowi zwiedzania będziesz mieć również okazję zobaczyć Diamentowy Krąg, równie popularny co Złoty Krąg, jednak przez swoją lokalizację rzadziej odwiedzany, a to wielka szkoda i my temu zaradzimy!
Ponadto w planie jest odwiedzenie takich miejsc jak słynne pola geotermalne Myvatn Geothermal, Godafoss (wodospad bogów), Dettifoss (najpotężniejszych wodospad na Islandii), przepiękny i mityczny kanion Ásbyrgi z opcją trekingu. Dotrzemy również do The Arctic Henge (najbardziej na północ wysuniętego punktu kraju), będziemy eksplorować wulkany, kaniony, jaskie i wiele innych na naszej drodze. Nie omieszkamy zatrzymać się w każdym urokliwym miejscu na naszej trasie! W drodze na południe kraju zobaczymy Diamond Beach, odwiedzimy wioskę Vik i Black Beach oraz Dyrhólaey (bo jak mówią Reynisfjara jest jedną z najpiękniejszych plaż na Islandii) ale za to widok z wzniesienia o nazwie Dyrhólaey, na nią jest jeszcze piękniejszy! Dodatkowo czeka nas eksplorowanie lodowca, ale nie byle jakiej perspektywy, bo z poziomu jeziora lodowcowego Jökulsárlón! Z końcem wyprawy będziemy się zbliżać do miejsca wylotu, czyli Keflaviku, po drodze jednak mamy w planach zatrzymanie się w kilku punktach takich jak: Skógafoss, Drangurinn í Drangshlíð, Bridge Between Continents i jeśli czas pozwoli to zwiedzimy jedną z najmniejszych stolic świata – Reykjavik lub w opcji alternatywnie dla chętnych relaks w SkyLagoon lub Blue Lagoon (baseny geotermalne).
To jak? Zaczynamy?
Chwytaj za mapę i zobacz nasz plan wyprawy.
Następnie zatrzymamy się w Surtshellir – najdłuższej jaskini lawowej na Islandii (1.5 km długości). Według legendy, w X w. jaskinia była kryjówką dla wyrzutków i bandytów, którzy kradli zwierzęta gospodarskie mieszkającym na tym obszarze rolnikom i pasterzom. Kolejny na trasie będzie krater wulkaniczny o nazwie Grábrók, należący do systemu wulkanicznego Ljósufjöll. Na szczególną uwagę zasługuje malowniczy widok z góry. Pokryte mchem pola lawowe, okolice Borgarfjordur i otaczające go góry oraz ludzkie domostwa wspaniale obrazują surowe piękno islandzkiej przyrody. Na zwiedzenie krateru będziemy potrzebować około 40 min. Kierując się na zachodnie wybrzeże zrobimy krótki postój pod Gerðuberg Cliffs Jest to rząd idealnie ukształtowanych sześciokątnych bazaltowych kolumn, przypominających wyglądem mur obronny. Kolejnym miejscem na trasie dnia drugiego będzie plaża Djúpalónssandur, jest to głęboka i piaszczysta zatoka koło Dritvik, z ciemnymi klifami i czarnym piaskiem, położona na Półwyspie Snaefellsnes w zachodniej Islandii. W drugiej połowie dnia dojedziemy po najbardziej znanego wzniesienia na Islandii, a jeśli nie znanego z nazwy to napewno z wyglądu- Kirkjufellsfossar (w tłumaczeniu Góra Kościelna). Zdjęcia z tym szczytem są bowiem islandzką wizytówką. Kirkjufell to samotnie ukształtowany szczyt znajdujący się na północnym brzegu półwyspu Snæfellsnes, przy miasteczku Grundarfjörður.
Swoją trasę dnia drugiego będziemy kończyć hostelu w okolicy Guðrúnarlaug- gdzie znajdują się gorące źródła. Do których z pewnością się udamy, jeśli tylko nie padniemy od wrażeń po tym dniu!
Link do mapy: https://maps.app.goo.gl/Lv228G9qqFk1mAYn8
(punkt startowy i końcowy może ulec zmianie na inny hostel/ guest house).
Hike po miejskiej górze Suluvegur (Sulur) – skąd zobaczyć można najdłuższy fiord na Islandii. Spacer w obie strony zajmie około 2 godziny (6 km i 869m przewyższenia)
Spacer po Akureyri mi.in: Botanical Garden, Laufas Turf House, Old Town, Akureyri Church (Akureyrarkirkja)
Relaks w nowo otwartym kompleksie basenów geotermalnych Forest Lagoon. Cena biletu jak na islandzkie warunki jest naprawdę korzystna, wynosi około 6 900 ISK (około 200 PLN).
Link do mapy: https://maps.app.goo.gl/TfxyvrL2thQDwUUn8
(punkt startowy i końcowy może ulec zmianie na inny hostel/ guest house).
Czwartego dnia wyprawy udamy się na wyspę Grímsey, pobyt tam przypomina bardziej wizytę na końcu świata, albowiem dalej na północ jest już tylko biegun. Z Akureyri podjedziemy do miejscowosći Dalvík, skąd dalej popłyniemy promem. Czas płynięcia w jedną stronę to 3 godziny, podczas przeprawy promowej będziemy mieli okazję oglądać islandzką linię brzegową oraz rozciągające się po horyzont wody morza grenlandzkiego. Po dopłynięciu na wyspę Grimsay, udamy się do po certyfikat z kręgu polarnego (do kupienia w jedynym sklepie z pamiątkami na wyspie). Następnie udamy sią na spacer po wyspie w poszukiwaniu naturalnych siedlisk maskonurów, aby nacieszyć oko urokami tej maleńkiej (5.3 km2) wyspy, spędzimy tam popołudnie. Spacer z portu (tam i z powrotem) zajmuje ok. 3 godzin (3,7 km).
Promem o 17:00 wrócimy na stały ląd koło 20:00 zameldujemy się w Dalvik. Z Dalviku wyruszymy w kierunku północnego- wschodu, po drodze zatrzymamy się przy wodospadzie Bogów- Godafoss. Na koniec dnia udamy się na zasłużony odpoczynek do kolejnego hostelu lub domu gościnnego w okolicy.
Link do mapy: https://maps.app.goo.gl/F3L4J8cKNBXubR8BA
(punkt startowy i końcowy może ulec zmianie na inny hostel/ guest house).
Dzień numer 5 zabierze nas w kierunku północno – wschodniego wybrzeża. Tego dnia na naszej trasie nie zabraknie licznych wulkanów, pseudokraterów, kraterów, formacji skalnych i pól geotermalnych. Dzień ten będzie dniem pod znakiem – a właściwie zapachem siarki!
Pierwszym przystankiem na trasie będzie pseudokrater Skútustaðir oraz olbrzymie jezioro Mývata. Kolejnym przystankiem będą formacje skalne Dimmuborgir (Mroczne Miasta bądź Mroczne Fortece) oraz otwarta z dwóch stron jaskinia nazywana kościołem Kirkjan. Spacer po tym terenie zajmnie nam około 1 godziny czasu. Następnie dojedziemy do podnóża wulkanu Hverfjall. Wejście na górę zajmie nam około 15-20 minut. Po wejściu na górę możemy spojrzeć do wnętrza krateru i zejść z powrotem na dół, lub obejść go dookoła. Trasa dookoła krateru ma długość około 3,2 kilometra. Różnica wysokości pomiędzy początkiem trasy a najwyższym punktem to około 100 metrów. Czas obejścia krateru to około 30-45 minut. Kolejnym przystankiem będą Myvatn Geothermal Area, tam czeka nas kolejny godziny spacer dookoła. Następnym punktem na mapie jest Viti Crater (Piekło) z malowniczym niebieskim jeziorkiem powstałym w kraterze- obejście krateru dokoła zajmie około 40 min. Po spędzeniu pierwszej części dnia okolicy jeziora Mývat, dojedziemy do wodospadów Islandii: Dettifoss i Hafragilsfoss. Dettifoss to najpotężniejszy Islandii i drugi najpotężniejszy w Europie, który leży w Parku Narodowym Vatnajökull, w północnej części wyspy. Dettifoss nie jest ani najwyższym, ani najszerszym wodospadem Islandii. Osiąga szerokość ok. 100 metrów i opada z wysokości (zaledwie) 45 metrów do kanionu Jökulsárgljúfur. Zasila go jednak potężna rzeka lodowcowa Jökulsá á Fjöllum, płynąca z największego lodowca w Europie – Vatnajökull. Na koniec dnia dojedziemy do miejsca zakwaterowania.
Link do mapy, część 1: https://maps.app.goo.gl/4yrUGXobxdg3a9zU6
Link do mapy, część 2: https://maps.app.goo.gl/pNydKZcoYGziGW558
(punkt startowy i końcowy może ulec zmianie na inny hostel/ guest house).
Następnie wrócimy w kierunku Kanionu Stuðlagil Canyon, (kanion z charakterystycznymi pionowymi skałami, zwany ukrytym skarbem Islandii). Obierając kierunek na wodospad Stuðlafoss, będziemy mieć okazję do zejścia na dno kanionu z Parkingu Klaustrusel – Stuðlagil. Z końcem dnia szóstego skierujemy się do Egilsstaðir. Pod drodze zobaczymy bezdyskusyjnie piękny wodospad “wiszący” o nazwie Hengifoss. Z bezwzględnie imponującą wysokością, piękną i charakterystyczną cechą tego wodospadu jakim jest jego tło. Kolorowe warstwy skał w tle wodospadu powstają podczas erupcji wulkanicznych, w których wulkan wyrzuca zarówno lawę, jak i popioły. Hengifoss wpada do wąwozu Hengifossárgljúfur, na wysokości około 450 metrów n.p.m. i osiąga wysokość 128 m i jest trzecim co do wysokości wodospad Islandii. Idąc ścieżką do Hengifoss po drodze miniemy Litlanesfoss. Otoczenie wodospadów również jest bardzo interesujące. Wokół znajdują się różnej wielkości formacje skalne, węgiel brunatny powstały z naturalnie sprasowanego torfu i wyspy lokalnej roślinności. Co ciekawe naprzeciwko wodospadu, po drugiej stronie jeziora, znajduje się największy (obecnie) las na Islandii – Hallormsstaðaskógur. Zwiedzenie obu wodospadów zajmie nam około godziny czasu (2 km). Na koniec dnia przejdziemy na miejsce zakwaterowania.
Link do mapy: https://maps.app.goo.gl/CDyjgtK85S5FBcHP6
(punkt startowy i końcowy może ulec zmianie na inny hostel/ guest house)
Siódmego dnia naszej wyprawy po islandzkich bezkresach obieramy kierunek na Diamond Beach, a docelowo udamy się do miejscowości Vik (wioska). Tego dnia do pokonania samochodem będzie 520 km. Jednak trzeba pamiętać, że Islandię zwiedza się w większości na trasie więc dzisiejszy dzień będzie nieco mniej aktywny, ale widoków i punktów widokowych po drodze z pewnością nie zabraknie. Zatrzymamy się między innymi w miejscach i punktach widokowych takich tak: Hafnarnesviti (pomarańczowa latarnia), Pony’s Head Petroglyph (rzeźba w skale) i wiele innych na Wasze życzenie! Po 330 km dotrzemy do Jökulsárlón Glacier Lagoon gdzie będziemy mogli zobaczyć zatokę z pływającymi fragmentami lodu pochodzącego od lodowca Jökulsárlón, tutaj będziemy mieć okazję na popływanie kajakiem. Aktywność pod okien naszego partnera zajmie około 1.5h czasu. Następnie udany się na plaże tuż obok słynną Diamond Beach, gdzie odłamane fragmenty wpływają do morza.
Zanim dojedziemy do miejscowości Vik, zatrzymamy się Yoga Cave. Miejscowość Vik znajduje się tuż przy jednej z najpiękniejszych plaż Reynisfjara, na którą to się udamy o zachodzie słońca oraz dla chętnych dodatkowo podjedziemy na punkty widokowy, skąd będzie można zobaczyć plaże, formacje skalne z perspektywy wzniesienia Dyrhólaey skąd widok zapiera dech w piersiach zarówno na Reynisfjara jak i na The Endless Black Beach!
Na wiosce Vik zakończymy podróż tego dnia, zameldujemy się w pobliskim hostelu/ pensjonacie.
Link do mapy: https://maps.app.goo.gl/F8fZRJhSBxifxf5c7
Słyszałeś kiedyś o wyspie ludzi zachodu? wyspie ulokowanej na południowo – wschodnim wybrzeżu? – archipelagu Vestmannaeyjar. To tam się właśnie udamy dnia ósmego, aby eksplorować jeden z najrzadziej odwiedzanych zakątków Islandii! Dzień rozpoczniemy od obejrzenia grupy wodospadów w okolicy Skógafoss: Hestavaðsfoss, Fosstorfufoss, Steinbogafoss, Skalabrekkufoss (opcjonalny spacer tym terenem zajmie nam 1.5- 2 godzin). Po drodze zatrzymamy się w takich miejscach jak: Drangurinn í Drangshlíð (malownicze domki w postaci skansenu) oraz Rutshellir Caves. A następnie dojedziemy do Landeyjahöfn, zostawimy na miejscu samochód i o 12:00 wsiądziemy na prom, aby przeprawić się na wyspę “ludzi zachodu’ czyli Vestmanów z archipelagu Vestmannaeyjar. Kompleks tych wysp na czele z największą z nich Heimaey jest nazywana największym islandzkim sekretem, bardzo często pomijanym, dlatego właśnie my tam się udamy! Na wyspie znajduje się warte obejrzenia muzeum – Eldheimar, upamiętniające wydarzenia z 1973 roku i wybuch wulkanu pobliskiego Eldfell, ulokowanego dosłownie w centrum miasta! Krater wulkaniczny – Eldfell, powstały w wyniku niespodziewanej erupcji. Widok z krateru z pewnością jest warty spaceru pod górę, choć momentami bywa stromo, samo wejście zajmie między 20 a 40 minut w jedną stronę).
Na wyspie mieści się również lokalny rzemieślniczy browar Braci Brewery. Do kolejnych urokliwych punktów tego miejsca należą uliczki miasteczka Skansinn i Stavkirkjan z zabudowaniami oraz fragmentami murów obronnych z XV wieku. Największą i niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest rejs kolejnym statkiem między wyspami archipelagu, dzięki czemu z perspektywy wody możemy podziwiać potężne klify, unikatowe formacje skalne, jaskinie i kolonie gniazdujących się tam ptaków. Przy odrobienie szczęścia zobaczymy orki, płetwale i humbaki. Taki rejs to zdecydowanie uczta dla oczu! Nocleg spędzimy na tej urokliwej wyspie w jednym z domów gościnnych. Porannym promem wrócimy na stały ląd, następnego dnia.
Link do mapy: https://maps.app.goo.gl/tE7xjZ539WUCM9Uj7
(punkt startowy i końcowy może ulec zmianie na inny hostel/ guest house)
Porannym promem wrócimy na stały ląd. W bliskim dystansie znajdują się również dwa kolejne, których nie możemy przeoczyć wodospadu – Seljalandsfoss. Jego cechą charakterystyczną jest ścieżka przechodząca pomiędzy skałą a słupem wody, dzięki której wodospad można obejrzeć ‘od tyłu’. Gljúfrabúi (znany także jako Gljúfrafoss) to piękny wodospad położony tuż obok Seljalandsfoss – dosłownie 500 m dalej (10 minut spaceru). Jest jedną z ukrytych perełek południowego wybrzeża. Wysoki na 40 metrów, ukrywa się sprytnie wewnątrz klifu, wychodzącego na południowe wybrzeże Islandii i Ocean Atlantycki. Spacer po terenie obu wodospadów spokojnym tempem zajmie nam koło 45 minut do godziny.
Tuż przed zakończeniem wyprawy jeszcze raz wskoczymy do gorących źródeł – tym razem będzie to rzeka Reykjadalur Hot Spring Thermal River, której chętni będą mogli się zrelaksować. Z pewnością jest to np. świetna i znacznie bardziej naturalna (ale i “dzika”) alternatywa dla znanego kompleksu Blue Lagoon (w której chętni wyprawy będą mogli spędzić ostatni dzień wyjazdu). Dzień zakończymy wizytą w miejscu gdzie został pobudowany most, łączący płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Europy – Bridge Between Continents. Przechodząc się kładką pomiędzy płytami tektonicznymi będziemy mogli powiedzieć, że przez chwilę to i do Ameryki dotarliśmy! Na koniec dnia, późnym wieczorem dotrzemy do Reykjaviku, gdzie spędzimy ostatnią noc. Rano przepakujemy bagaże, podsumujemy wspólną przygodę! Chętni będą mogli się przejść na spacer po okolicy lub odpocząć w gorących basenach.
Link do mapy: https://maps.app.goo.gl/RxRwCEYSZ14tUiwBA
(punkt startowy i końcowy może ulec zmianie na inny hostel/ guest house)
Kończymy naszą islandzką przygodę! Po wielu dniach aktywności, zwiedzania, podziwiania, eksplorowania wyspy na każdym jej krańcu – przyszedł czas na pełen relaks i spokojny dzień, który będziemy mogli spędzić spacerując po mieście lub relaksując się w słynnym Blue Lagoon lub nowym Sky Lagoon.
Wrócimy do Polski około 23:45, rankiem następnego dnia wylądujemy w Polsce.
Cena biletu do Blue Lagoon waha się między 11 490 – 17 490 ISK https://www.bluelagoon.com/
Cena biletu do Sky Lagoon waha się między 6 790 – 9 790 ISK https://www.skylagoon.com/booking
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Po Islandii będziemy poruszać się 8 osobowymi busami.
Forma naszego zakwaterowania to guest house, pensjonaty lub hostele z pokojami 2- 4 osobowymi (w zależności od dostępności w danym obiekcie).
W niektórych miejscach śniadanie będzie w cenie noclegu, w innych śniadanie będzie we własnym zakresie.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie biletu daj znać na adres: [email protected], a wyszukamy dla Was najwygodniejsze połączenie.
Choć zawodowo związana głównie z pracą w telewizji, podróże to jej drugie „Ja”, dzięki któremu się identyfikuje w życiu prywatnym.. Miłośniczka krajów leżących w kręgu polarnym: góry, lasy, lodowce, wulkany, jeziora to jej świat! Do tej pory zwiedziła 36 krajów na 5 kontynentach. Największą miłością darzy kraje takie jak: Finlandia, Norwegia, Islandia oraz jej najnowsze odkrycie Kanadę i Alaskę!
Jeśli chcesz zobaczyć więcej wejdź na mój IG: @explore.with.ignis, a zabiorę Cię w fotograficzną podróż po północy świata w moim wydaniu! Do zobaczenia na szlaku!
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili pisząc na [email protected].