Ameryka Południowa to barwny świat kontrastów i surrealistycznych krajobrazów, który zderzony z mieszaniną rdzenno-europejskiej kultury tworzy niezwykłą mozaikę różnorodności.
W samym sercu tego fascynującego kontynentu tkwi Boliwia – niepozorna, często pomijana w cieniu swoich potężniejszych sąsiadów. A to właśnie ona kryje w sobie niesamowite zróżnicowanie przyrodnicze i kolebkę historii całego regionu. Od gęstych lasów deszczowych po bezkresne pustynie, od majestatycznych wulkanów po mistyczne, święte dla Inków miejsca.
Boliwia zachowuje swój niepowtarzalny charakter, opierając się wpływom zachodnich tradycji i nieustannie kultywując rdzenne obyczaje.
Boliwia jest wulkanem różnorodnej przyrody, najwyżej i najtrudniej dostępnym państwem na kontynencie, najbardziej indiańskim pod względem mieszkańców i tradycji. To nie tylko podróż pełna kontrastów krajobrazowych, ale również spotkanie z historią kolebki inkaskiego imperium, gdzie rozpoczął się ruch wyzwoleńczy całego kontynentu spod hiszpańskiego reżimu.
Wyprawa do Boliwii to podróż przez wciąż zmieniające się i zapierające dech w piersiach krajobrazy, począwszy od dzikiej i żywej Amazonii przez Salar de Uyuni czyli największy na świecie płaskowyż solny, krainy wulkanów, kolorowych lagun i flamingów, miasta jak Sucre, La Paz czy Potosi, które zachowują historię kolonialnych podbojów oraz dziedzictwo rdzennych ludów aż po słynne jezioro Titicaca i najdalej wysuniętą na nim wyspę – Isla del Sol.
Przylot do najwyżej położonej stolicy na świecie. Transfer do hotelu niedaleko lotniska i wspólna kolacja.
Poranny transfer na lotnisko i godzinny lot do Rurrenabaque, początek wyprawy w głąb Amazonii.
Przez trzy dni będziemy odkrywać jeden z najbardziej ekscytujących i zróżnicowanych ekosystemów na świecie.
Po nocy w dżungli kolejne przygody i eksploracja zielonych płuc Ziemi.
Ostatni dzień dzień w Amazonii, powrót do Rurrenabaque gdzie zjemy kolację i odpoczniemy przed kolejnymi przygodami.
Poranny lot z Rurrenabaque do Sucre – z przesiadką w La Paz. Niestety, nie ma bezpośrednich lotów.
W Sucre zwiedzanie klimatycznej stolicy Boliwii. Zapoznanie się z historią całego regionu i kolebką powstania przeciwko hiszpańskiemu reżimowi w Ameryce Południowej. Sucre jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje historyczne znaczenie i piękno architektoniczne. Wśród ważniejszych miejsc do zwiedzania znajdują się Katedra Metropolitalna, Casa de la Libertad, Museo Nacional Charcas oraz liczne kościoły i placówki kulturalne.
W pierwszej połowie dnia kontynuujemy zwiedzanie Sucre, po obiedzie transfer lokalnym autobusem do Potosi. Zapoznanie z głównym środkiem transportu Boliwijczyków i gwarnym życiem na dworcach. W Potosi spokojny wieczór, żeby przyzwyczaić się do wysokości (4000 m n.p.m)
Jedno z najwyżej położonych miast na świecie, u podnóża Andów. W latach kolonialnych Potosi było jednym z największych i najbogatszych miast na kontynencie, a Hiszpanie wydobywali niezliczone ilości srebra z góry Cerro Rico, w której do tej pory, każdego dnia pracuje 20 tys górników. Wejdziemy z lokalnym przewodnikiem do aktywnej kopalni – Uwaga! wejście do kopalni dla chętnych. Warunki są -mówiąc delikatnie- nieprzyjemne. Osoby niewchodzące do kopalni mogą spędzić spokojny dzień w mieście.
Wieczorny transfer autobusem do Uyuni, tam noc w hotelu.
Po śniadaniu początek wyprawy w głąb krainy pustyń, wulkanów i kolorowych lagun.
Tego dnia przejedziemy samochodami terenowymi przez pustynię solną. Zobaczymy wyspy z pradawnych raf koralowych porośnięte gigantycznymi kaktusami, flagę, którą wbił Niels Armstrong po wyprawie na księżyc i widoki jak z innej planety.
Nocleg w hoteliku solnym na obrzeżach pustyni.
Kolejny dzień wycieczki, tym razem kraina wulkanów, wjazd na 5000 m.n.p.m. i kolorowe laguny pełne flamingów.
Nocleg w bazie pod wulkanem.
Wyjazd o świcie i podziwianie gejzerów. Później poranna kąpiel w naturalnych, gorących źródłach z widokiem na wulkany i flamingi.
Trasa przez zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Powrót do Uyuni, kolacja i całonocny przejazd autobusem do La Paz. UWAGA – całonocna podróż autobusem, bez hotelu. Podstawowa higiena w toalecie przed wyjazdem.
W La Paz nie wychodzimy z dworca, a przesiadamy się do autobusu do Copacabany. Około południa dojeżdżamy na miejsce i łódką przepływamy na wyspę Słońca, położonej na niesamowitym jeziorze Titicaca. Nie ma rozkładu łódek. Płyną, gdy się zapełnią. Na świętej wyspie, gdzie według wierzeń Inkaskich narodziło się Słońce spędzimy dwie noce. Nocleg będzie w przyjemnym hotelu, każdy będzie miał czas dla siebie.
Przyjemny dzień na wyspie. Można iść na trekking dookoła wyspy, odwiedzić święte miejsca Inków, kąpać się w jeziorze. Wieczorem wspólny czas przy ognisku z widokiem na jezioro i Andy.
Poranny powrót z wyspy do Copacabany i autobus do La Paz. Tam nocleg blisko Targu Czarownic – polecam wstrzymać się z zakupami do tego dnia. Na targu będzie wszystko, a nawet więcej.
W przypadku, kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Po Boliwii poruszamy się różnymi rodzajami transportu. Będzie lot wewnętrzny, prywatny bus, lokalny autobus odjeżdżający z dworca, samochód terenowy i łódź.
Podczas naszej wyprawy będziemy spać w pokojach 2 – osobowych w hotelach i hotelikach o standardzie 2* oraz 3*. Wybieramy te, które są usytuowane w bezpiecznych i klimatycznych miejscach.
Wyjątkiem będą noclegi w Amazonii i Uyuni – tam możliwe pokoje o niższym standardzie (brak ciepłej wody, prąd z agregatu tylko w określonych godzinach, pokoje kilkuosobowe) ze względu na umiejscowienie i dzikość otoczenia.
Jeśli zależy Ci na pokoju 1 – osobowym daj znać, a poinformujemy Cię o tej możliwości.
Podczas wyprawy zapewniamy śniadania oraz pełne wyżywienie na wycieczce Uyuni oraz Amazonii (bez śniadania pierwszego dnia i kolacji ostatniego).
Prosimy o wcześniejszą informację o preferencjach żywieniowych.
Na co trzeba się przygotować jadąc do Boliwii:
Zawsze staramy się umawiać z największą ilością uczestników na umówionym lotnisku wylotu. Jeśli potrzebujecie pomocy w zakupie biletu daj znać na adres: [email protected], a zarekomendujemy Wam najwygodniejsze połączenia
i pokierujemy odpowiednio, aby rezerwacja została dokonana.
Miłośniczka zwierząt, natury, podróży i sportów wszelakich, od najmłodszych lat zawodowo związana z jazdą konną. Wieloletnia kadrowiczka, zwiedziła świat jeżdżąc na zawody. Trenowała w Holandii, USA i Brazylii. W wolnych chwilach podróżowała (bez koni). Zjechała Europę, Tajlandię, Ameryką Południową -póki co- wszerz.
Unika miast, dobrze czuje się w otoczeniu natury, a najlepiej w górach.
Podróżnik i fotograf, założyciel Outway Adventures. W Namibii był już 18 razy. Bez aparatu nie rusza się z domu. Mimo tego, że skończył informatykę i kulturoznawstwo obecnie zajmuje się czymś zupełnie innym. Czyli głównie prowadzeniem wypraw w najodleglejsze zakątki globu (choć nie tylko) i wszelkimi formami fotografii. Na co dzień współpracuje z National Geographic. Blog Pawła – pawelgluza.com.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili pisząc na [email protected]