Niesamowite widoki, fjordy, klify, owce, maskonury, pogoda zmieniająca się w kilka minut i 4 pory roku w jeden dzień … tak w skrócie można opisać ten niesamowity skrawek lądu rzucony gdzieś na Atlantyk.
Archipelag Wysp Owczych zamieszkany jest przez ok. 53 tys. Farerów i ok. 75 tys. owiec… nie dziwi więc jego nazwa. Do dziś hodowla owiec, obok rybołówstwa, stanowi główne zajęcie tego nielicznego, ale jakże dumnego ze swojej Małej Ojczyzny, narodu – potomków Wikingów.
Zapraszamy Cię na niesamowitą wyprawę na najpiękniejsze szlaki i w najpiękniejsze miejsca magicznych Wysp Owczych!
Uwaga! Ze względu na dużą zmienność pogody, kolejność realizacji programu może ulec zmianie. Niektóre szlaki wymagają bardzo dobrej pogody – wejście przy złych warunkach atmosferycznych jest zbyt niebezpieczne.
Wyprawa ma charakter trekkingowy i wymagana jest od uczestników bardzo dobra kondycja fizyczna! Ze względów pogodowych możliwe jest łączenie kilku szlaków jednego dnia 😉
Uwaga! Dokładna data i koszt wyjazdu będą podane w najbliższym czasie!
DZIEŃ 1 Trælanípa – Thorshavn
Wylot z Gdańska / Kopenhagi / Oslo na Wyspy Owcze.
W zależności od pogody i czasu możliwy trekking na Trælanípa, gdzie dzięki iluzji można zobaczyć jezioro Sørvágsvatn zawieszone na klifie nad oceanem – to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc archipelagu.
Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny / spacer po niewielkiej stolicy Thorshavn.
DZIEŃ 2 Eiði – Slættaratindur – Gjógv – wodospad Fossá – Tjørnuvík
No to zaczynamy przygodę z Wyspami Owczymi… na początek nie najłatwiejszy, ale też nie najtrudniejszy trekking na najwyższy szczyt Wysp Owczych Slættaratindur (880 m n.p.m.). Tego dnia odwiedzimy też miejscowość Eiði, gdzie znajduje się jedno z najładniej na świecie położonych boisk piłkarskich (dziś już kemping), a także miejscowość Gjógv, gdzie udamy się na spacer na wzniesienie i klif nad tą urokliwą miejscowością.
Po południu przejazd malowniczą trasą nad wodospad Fossá i do jednej z najpiękniej położonych wiosek Tjørnuvík. Chwila na spacer, a dla tych którym niestraszny jest chłód oceanu możliwość wejścia do wody 😊
DZIEŃ 3 Kirkjubøur – Wyspa Vágar: Dragarnir i Trøllkonufingur
Przed nami kolejne niesamowite miejsca … zaczynamy od miejscowości Kirkjubøur i ruin katedry św. Magnusa. Następnie udamy się na wyspę Vágar i ruszymy na ok. 13 km trekking, aby zobaczyć 2 niesamowite miejsca… Dragarnir i wyspę Tindhólmur. Po powrocie ze szlaku czeka nas jeszcze jeden spacer do Trøllkonufingur, czyli palca trolicy.
DZIEŃ 4 Mykines – wodospad Múlafossur – Bøur
Dzień pod znakiem uroczych maskonurów – wyspa Mykines. Po śniadaniu przejedziemy wyspę Vágar, skąd wypłyniemy na wyspę Mykines, na której żyje największa na archipelagu kolonia maskonurów. Te wyjątkowo sympatyczne ptaki przylatują na wyspy w okolicy maja i zostają do sierpnia. Na wyspie czeka nas również trekking (stan na 2023: most i szlak na latarnię jest nadal zamknięty – trekking odbywa się inną trasą).
Po południu wrócimy łodzią na Vágar i udamy się do dwóch pocztówkowych miejsc Wysp Owczych – wodospadu Múlafossur i miejscowości Bøur.
DZIEŃ 5 Enniberg – Viðareiði – Muli
Najtrudniejszy szlak Wysp Owczych, trzeci najwyższy szczyt Archipelagu i najwyższy klif w Europie – Enniberg. Ten 6-godzinny trekking należy do najtrudniejszych na wyspach i wymaga dobrej pogody (oraz obecności przewodnika). Nasze trudy wynagrodzi zapierający dech w piersiach widok ze szczytu. Po zejściu odpoczniemy ciesząc się widokami w miejscowości Viðareiði. Następnie przejedziemy do miejscowości Muli, gdzie można zobaczyć pozostałości osady Wikingów, ale przede wszystkim spojrzeć na zdobyty wcześniej szczyt z przeciwległego brzegu.
DZIEŃ 6 Wyspa Kalsoy i Klakkur nad Klaksvík
Gdzie zginął James Bond? … na wyspie Kalsoy na Wyspach Owczych! Tego dnia czeka nas przeprawa promowa z Klaksvík na wyspę Kalsoy i jeden z najpiękniejszych szlaków na Wyspach Owczych do latarni Kallur. Niesamowitych widoków dopełnia obecność uroczych maskonurów chowających się na pionowych ścianach klifów. Po zejściu ze szlaku odwiedzimy miejscowość Mikladalur, gdzie znajduje się pomnik pół kobiety pół foki – Kópakonan.
Po powrocie do Klaksvík udamy się na wzgórze nad miastem, aby wejść na szczyt Klakkur – nieziemskie widoki gwarantowane!
DZIEŃ 7 klify Vestmanna – Saksun – Thorshavn
Czas na Wyspy Owcze z innej perspektywy … z wody. Udamy się w 1,5-godzinny rejs wzdłuż majestatycznych klifów Vestmanna.
Po rejsie udamy się do wioski Saksun, która słynie z kościoła i domów z dachami pokrytymi trawą, położonymi nad ukrytą wśród skał laguną. Udamy się na spacer do ujścia tej laguny do oceanu, gdzie na plaży odważni będą mieli możliwość zanurzyć się w zimnych falach Oceanu Atlantyckiego.
W zależności od pogody i czasu, czas wolny – wieczór w Thorshavn.
DZIEŃ 8
Wylot do Gdańska / Kopenhagi / Oslo (możliwy wylot wieczorem dnia 7 – w zależności od rozkładu lotów).
Możliwość odbycia lotu widokowego helikopterem (dodatkowo płatne, ilość miejsc ograniczona, w zależności od dostępności i pogody – loty mogą być odwoływane na krótko przed).
Uwaga! Dokładna data i koszt wyjazdu będą podane w najbliższym czasie!
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Przemieszczać będziemy się wynajętymi samochodami (wyjazd ma formułę self-drive). Czekają nas też spacery i trekkingi oraz klika rejsów.
Spać będziemy w hotelu w okolicy Thorshavn. Zakwaterowanie standardowe w pokojach 2-osobowych (możliwe 3-osobowe w przypadku dokwaterowania).
Dopłata do pokoju 1-osobowego … PLN.
W przypadku braku możliwości dokwaterowania, konieczne doliczenie dopłaty do pokoju 1-osobowego.
W cenie są śniadania. Ceny na Wyspach Owczych są bardzo wysokie, dlatego warto zabrać ze sobą z Polski jakiś zapas przekąsek, np. batoniki, „gorące kubki” itp.
Na Wyspy Owcze dolecimy z Gdańska / Oslo z przesiadką w Kopenhadze – koszt biletu to ok. 5000 DKK (~3000zł). Na Wyspy Owcze latają: SAS, Atlantic Airways oraz norweski Wideroe.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie biletu daj znać na adres: [email protected], a wyszukamy Wam najwygodniejsze połączenie.
Na Wyspach Owczych praktycznie wszędzie zapłaci się kartą. Walutą jest korona duńska DKK.
Program oraz kolejność jego realizacji może ulec zmianie ze względów niezależnych (np. pogoda).
Jeśli wyprawa nie dojdzie do skutku z powodu niezależnych czynników, wyprawa zostanie przeniesiona na inny termin lub zwrócimy wszelkie wpłacone zaliczki.
Pasjonatka – podróżniczka. Jak sama mówi o sobie, śmiertelnie chora na podróżoholizm. Tego wirusa złapała już w dzieciństwie, gdy jeździła po Europie z plecakiem. Do tego czasu odwiedziła już blisko 80 państw i wciąż jej mało. Absolwentka Zarządzania na Politechnice Gdańskiej – także ma papiery na rządzenie się 😉 Zawodowo związana z turystyką od kilku lat… W chwilach wolnych planuje następne podróże. W domu nie usiedzi zbyt długo, a walizek nie rozpakowuje tylko przepakowuje 😉
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili pisząc na [email protected]