Chcesz poczuć chłód lodowca i usłyszeć i zobaczyć jak odrywają się od niego góry lodowe? Pływać między górami lodowymi? Zobaczyć słynny na cały świat Icefjord? Doświadczyć białych nocy? Obserwować majestatyczne wieloryby? Z nami doświadczysz tego wszystkiego!
Grenlandia to największa wyspa na świecie geograficznie należąca do Ameryki Północnej, a politycznie jest to terytorium autonomiczne Królestwa Danii, czyli należy do Europy (co ciekawe Grenlandia nie jest członkiem Unii Europejskiej, mimo że Dania tak). Na ponad 2 mln km2 mieszka zaledwie 56 tys. osób, z których 90% to rdzenni Inuici. Wyspa ta stanowi wyjątkowy i niepowtarzalny region na całej kuli ziemskiej. W tłumaczeniu na polski nazwa Grenlandia oznacza „zielony ląd”, jednak prawie cała (ok. 81%) pokryta jest lądolodem. Szacuje się, że gdyby lodowce Grenlandii stopniały to poziom wód na całej kuli ziemskiej podniósł by się o ok. 7 metrów.
Na Grenlandii widoki są niesamowite – lodowce, fiordy, kolorowe domki i ocean z dryfującymi górami lodowymi tworzą wyjątkowo malowniczą scenerię. W czerwcu na Grenlandii rozpoczyna się krótkie lato, które trwa do września. Słońce wtedy prawie nie zachodzi, co sprawia że przeżycia są jeszcze bardziej wyjątkowe i niezapomniane.
Na tej wyprawie odkryjesz jeden z najpiękniejszych regionów Grenlandii – okolice Fiordu Lodowego Ilulissat i niesamowitej Zatoki Disko Bay pełnej gór lodowych oraz Lodowiec Eqi. Zapraszamy Cię na niesamowitą wyprawę za Koło Podbiegunowe!
Uwaga! Dokładna data i koszt wyjazdu będą podane w najbliższym czasie!
Poranny lot z Kopenhagi na Grenlandię (z przesiadką w Kangerlussuaq). Jeśli dopisze nam pogoda to podczas lotu będziemy podziwiać niesamowite widoki na największą wyspę świata z góry. Przelecimy na zachodnie wybrzeże do miejscowości Ilulissat, która leży 250 km za kołem podbiegunowym. Nazwa miasta oznacza w dosłownym tłumaczeniu górę lodową. Po wylądowaniu udamy się do hotelu, Po południu spacer po miasteczku oraz czas wolny. Wieczorem wspólna kolacja.
Po śniadaniu wyruszymy w rejs między górami lodowymi przy ujściu fiordu lodowego Ilulissat, aby dotrzeć do osady Ilimanaq. Jedną z głównych atrakcji tej małej wioski są drewniane domy starego duńskiego dworca handlowego, które pochodzą z 1730 roku. Krótki spacer po miejscowości. Następnie wsiądziemy na pokład naszej łodzi i spróbujemy dostrzec wieloryby podczas rejsu po Zatoce Disko w drodze powrotnej do Ilulissat. Do zatoki uchodzi lodowiec Sermeq Kujalleq, jeden z nielicznych, dzięki któremu pokrywa lodowa Grenlandii trafia do morza. Jest on również zaliczany do najbardziej aktywnych i najszybciej przemieszczających się lodowców na świecie (19 m/dzień). Latem od lodowca odrywają się ogromne bloki lodu o rozmiarach mogących dochodzić do kilkuset metrów (z czego niewielki ułamek znajduje się nad powierzchnią wody). Wieczorem możliwość zorganizowania Arctic Sauna na otwartym powietrzu dla chętnych (dodatkowo płatna.).
Tego dnia czeka nas spacer przez grenlandzką tundrę . Przejdziemy m.in. przez dolinę Sermermiut do punktu widokowego nad wpisanym Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lodowym fiordem Ilulissat. Podczas spaceru zobaczymy pozostałości starożytnych osad eskimoskich – przez ostatnie 4000 lat żyło w tym miejscu kilka różnych kultur Eskimosów. W trakcie naszej wędrówki towarzyszyć nam będą niezapomniane widoki – fiord pokryty jest w całości lodem i górami lodowymi. Będziemy wypatrywać także lisów i zajęcy polarnych oraz arktycznych ptaków. Po powrocie do Ilulissat czas wolny. Dla chętnych możliwość pływania kajakiem / SUPem (dodatkowo płatne).
Tego dnia wstaniemy wcześniej, żeby wyruszyć na całodniowy rejs pod lodowiec Eqi, znajdującego się 80 km na północ od Ilulissat. Podczas rejsu będziemy grenlandzkie krajobrazy. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy także wieloryby, które żyją w chłodnych wodach Grenlandii. W miarę zbliżania się do lodowca będziemy widzieć coraz więcej lodu i gór lodowych. Lodowiec Eqi ma około 5 km długości i 150-200 metrów szerokości. Spróbujemy podpłynąć możliwie blisko czoła lodowca, zachowując oczywiście bezpieczną odległość. W panującej wokół niezwykłej ciszy słuchać będziemy jak pracuje i pęka lodowiec. Choć nic nie jest pewne, możemy mieć szczęście i być świadkami, jak od czoła lodowca odrywają się kawałki lodu i spadają do morza. W drodze powrotnej przystanek i czas wolny w osadzie Oqaatsut. Większość z 40 mieszkańców wioski żyje z rybołówstwa i myślistwa. Powrót do Ilulissat.
Rano, dla chętnych możliwość odbycia lotu widokowego nad Fiordem Lodowym i okolicą (dodatkowo płatne). Wieczorem wyruszymy już wszyscy razem w rejs o „zachodzie” słońca (dni polarne) po słynnym lodowym fiordzie. Każdego dnia przez cały rok ok. 20 ton lodu wpada do fiordu z lodowca.
Po śniadaniu będziemy mieć czas wolny na ostatni spacer po miasteczku i ostatnie zakupy pamiątek z Grenlandii (w zależności od godziny wylotu). Następnie przejedziemy na lotnisko, skąd wylecimy z powrotem do Kopenhagi, a dalej do Polski.
Program może ulec zmianie ze względów niezależnych (np. pogoda). Ze względu na szybko i często zmieniające się regulacje w poszczególnych krajach w związku z pandemią SARS-Cov2 również mogą pojawić się zmiany, o czym będziemy informować uczestników.
Jeśli wyprawa nie dojdzie do skutku z powodu SARS-Cov2 lub innych niezależnych czynników, wyprawa zostanie przeniesiona na inny termin lub zwrócimy wszelkie wpłacone zaliczki.
Uwaga! Dokładny koszt wyjazdu będzie podany w najbliższym czasie!
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Na Grenlandii w większości spędzimy czas na łodzi. Czekają nas też spacery i trekkingi.
Spać będziemy w lokalnym hotelu w Ilulissat w pokojach dwuosobowych. Dopłata do 1-osobowego pokoju 1900 zł.
W cenie są śniadania oraz posiłki wskazane w programie.
Na Grenlandię dolecimy z Kopenhagi z przesiadką w Kangerlussuaq – koszt biletu to ok. 8000 DKK (~5000zł). Do Kopenhagi dolecimy z Gdańska (Ryanair / SAS) – koszt biletu to ok. 800 zł. .
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie biletu daj znać na adres: [email protected], a wyszukamy Wam najwygodniejsze połączenie.
Uwaga! Na Grenlandię warto zabrać ze sobą walutę – korony duńskie (płatności kartą mogą stanowić w niektórych miejscach problem).
Pasjonatka – podróżniczka. Jak sama mówi o sobie, śmiertelnie chora na podróżoholizm. Tego wirusa złapała już w dzieciństwie, gdy jeździła po Europie z plecakiem. Do tego czasu odwiedziła już blisko 80 państw i wciąż jej mało. Absolwentka Zarządzania na Politechnice Gdańskiej – także ma papiery na rządzenie się 😉 Zawodowo związana z turystyką od kilku lat… W chwilach wolnych planuje następne podróże. W domu nie usiedzi zbyt długo, a walizek nie rozpakowuje tylko przepakowuje 😉
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili pisząc na [email protected]