2019-01-28

Jordania – Amman, Petra i Wadi Rum

Jordania jest jednym z naszych ulubionych kierunków, ponieważ to, co oferuje ten kraj jest dosłownie nie z tej ziemi! I tu nie wyolbrzymiamy…

Zabierzemy Was na Marsa, no… prawie ale pejzaż pustyni Wadi Rum naprawdę przypomina inną planetę i niejeden reżyser wybierał to miejsce właśnie by kręcić tu swoje filmy. Przedziwne kolory fioletów i pomarańczu mieszają się z różowym niebem o zachodzie słońca. Morze piasku i agresywnie wynurzające się z ziemi pionowe skały będą naszym domem na trzy dni wyprawy.

Wyruszymy do Petry by z bliska przyjrzeć się jednemu z siedmiu nowych cudów świata. Ba! My tam zostaniemy na noc by jeszcze bardziej wczuć się w klimat tego antycznego miasta. Poznamy je z bliska a nasza przewodniczka zabierze Was w nieoczywiste i nieturystyczne fragmenty tego niesamowitego obiektu.

Podróż zakończymy w Ammanie. Mieście które jest niedoceniane, dynamiczne, wyjątkowe. Tutaj także zaspokoicie swoje wszystkie pragnienia i miłość do kuchni bliskowschodniej. Czar i magia kawiarenek tego miasta oraz hipsterski klimat galerii i współczesnych restauracji pokaże Wam zupełnie inną Jordanii.

Termin: 17 – 24 czerwca

Ilość osób: 7 osób + koordynatorzy

Koszt: 990 euro

 

Zakwaterowanie i transport

W Ammanie śpimy w hotelu. W Petrze mamy okazję spędzić noc w jednej z beduińskich jaskiń w obszarze archeologicznego parku Petry. W Wadi Rum będziemy nocować w namiocie beduinów (jednak bez obaw, będzie bardzo wygodnie).

Po Jordanii będziemy podróżować wynajętym busem. Odległości, które będziemy musieli pokonać nie są zbyt duże. Po Wadi Rum będziemy poruszali się autami 4×4.

Wyżywienie

Przez cały czas trwania wyprawy zatroszczymy się o to, żeby Wasze żołądki nie były puste. Czeka nas kosztowanie tradycyjnych bliskowschodnich potraw. W Wadi Rum będziemy mieli okazję spróbować tradycyjnego beduińskiego posiłku. Całe wyżywienie jest wliczone w cenę.

PRZELOT

Obecnie Ryanair oferuje bardzo tanie loty do Jordanii. Lot w obie strony to koszt rzędu 300 złotych.

LISTA SPRZĘTOWA I SPRAWY ORGANIZACYJNE

Każdy uczestnik otrzyma ode mnie listę sprzętu, jaki należy zabrać ze sobą na wyjazd wraz ze szczegółowymi instrukcjami. Wszelkie sprawy organizacyjne omówicie ze mną pierwszego wieczoru. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyjazdu możecie skonsultować się ze mną w dowolnej chwili.

Atrakcje – Co zobaczymy?

Amman

Amman jest stolicą Jordanii. Niektórym to miasto może wydawać się brzydkie, ale według mnie ma wiele do zaoferowania. Można tu poczuć klimat Bliskiego Wschodu, coś zupełnie innego niż europejskie miasta.  Amman urzeka swoją atmosferą, mimo tego, że na pierwszy rzut oka jest brudny i zatłoczony.

Fakty i ciekawostki:

 • Liczba ludności – 4 miliony.
 • W 1946 roku  miasto liczyło ok. 30–40 tys. mieszkańców.
 • Duża część mieszkańców miasta to uchodźcy z Palestyny przybyli po wojnie izraelsko-arabskiej.
 • Powierzchniowo Amman jest 3,2 razy większy od Warszawy.
 • W Jordanii główna religią jest islam, 96 %.
 • Amman swego czasu był znany jako Filadelfia, jedno z miast Dekapolis.
Widok z Cytadeli.

Widok z Cytadeli.

Meczet w Cytadeli.

Świątynia Herkulesa w Cytadeli.

Petra

Jeden z siedmiu nowych cudów świata! Wpisane na listę UNESCO, prastare, wykute w skale miasto od dawna rozbudzało wyobraźnię podróżników. To tu przybył Indiana Jones w poszukiwaniu Świętego Graala.

Petra w Jordanii to obecnie ruiny stolicy Nabatejczyków – starożytnej cywilizacji, której rozkwit miał miejsce między III w. p.n.e. a I w. n.e. Całe miasto położone jest w skalnej dolinie, do której prowadzi wąska droga wśród skał. Cała Petra jest osiedlem wykutym w skale, ale nie jest to jedyna fascynująca rzecz. Ciekawe jest to, że pod wieloma względami przypomina inne miasta swojej epoki. Jak to możliwe? Otóż Nabatejczycy nie mieli tradycji budowniczych, co wymuszało na nich sięgnięcie po wzorce z innych kultur. Dlatego charakterystyczną cechą architektury Petry jest skrzyżowanie stylów architektonicznych egipskich, syryjskich, greckich i rzymskich.

Widok ze szczytu A’dir na Monastery.

Widok na skarbiec z końca szlaku Al-Khabtha.

The Nymphaeum

Wadi Rum

Samo słowo wadi oznacza suchą dolinę występującą na obszarach pustynnych. Wadi Rum jest największą wadi w Jordanii. W okresie prehistorycznym była zamieszkana przez wiele różnych kultur, w tym nabatejską (która zostawiła po sobie ślad w postaci petroglifów). Obecnie żyją tu grupy beduinów.

Wadi Rum jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Jordanii – i nic w tym dziwnego. Nie wyobrażam sobie aby to miejsce nie zrobiło na kimś wrażenia.

Zachód słońca w Wadi Rum

Nasz obóz sfotografowany z pobliskiej skały.

Wadi Rum

Noc w Wadi Rum

Plan

Dzień 1 – 17.06

Przed południem przylatujemy do Ammanu – stolicy kraju. Jesteśmy przewiezieni do hotelu, gdzie mamy możliwość odpocząć i ogarnąć się po podróży. Potem zapraszamy na spacer po mieście zakończony wspólną kolacją.

Dzień 2 – 18.06

Tego dnia przeniesiemy się już do Petry – jednego z siedmiu nowych cudów świata. Naszą bazą w tym dniu będzie Mała Petra gdzie będziemy mieć okazję spędzić noc w jednej z beduińskich jaskiń. W ciągu dnia zwiedzimy Małą Petrę.

Dzień 3 – 19.06

Rano przeniesiemy się do hotelu, gdzie przygotujemy się do zwiedzenia głównej atrakcji – samej Petry, prastarego wykutego w skale miasta. Zachód słońca obejrzymy z pobliskiego wzgórza. Wieczorem czeka nas jordańska kolacja w jednej z pobliskich restauracji.

Dzień 4 – 20.06

Tego dnia dla chętnych jest możliwość zobaczenia wschodu słońca w Petrze. Oferujemy wejście na półkę skalną, skąd można podziwiać fasadę skarbca. Po południu przeniesiemy się do Wadi Rum, gdzie zostaniemy 3 dni. Wieczorem czeka nas powitalna beduińska kolacja.

Dzień 5 – 21.06

Pierwszy dzień zwiedzania pustyni. Tego dnia zobaczymy najsłynniejsze atrakcje regionu. Ale najpierw pożywne beduińskie śniadanie. Później czeka nas jazda autem, trochę trekkingu, czy nawet wspinaczki. Na koniec zachód słońca – piękny jak nigdzie indziej. A ja jeszcze zachęcam do obserwowania wschodu słońca. Wieczorem kolacja. Nocą będziemy mogli obserwować rozgwieżdżone niebo nad pustynią.

Dzień 6 – 22.06

Po śniadaniu zobaczymy atrakcje, których nie zdążyliśmy zobaczyć pierwszego dnia. Postaramy się jak najlepiej wykorzystać dany nam czas i zobaczyć co pustynia ma nam do zaoferowania. Standardowo przepiękny wschód i zachód słońca, a nocą piękne niebo.

Dzień 7 – 23.06

Powoli żegnamy się z Wadi Rum. Po wschodzie słońca i śniadaniu ruszamy z powrotem do Ammanu. Będzie nam dane pozwiedzać jeszcze to ciekawe miasto. Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8 – 24.06

Tego dnia po śniadaniu czeka nas droga na lotnisko i powrót do domu.

PŁATNOŚĆ

Cena wyjazdu to 990 EURO

CENA ZAWIERA

 • ubezpieczenie turystyczne
 • udział w wyjeździe
 • wszystkie koszty realizacji w/w programu
 • wszelkie koszty wynajmu wyposażonych pojazdów wraz z paliwem i ubezpieczeniem 
 • zakwaterowanie w hotelach
 • wszystkie koszty biletów wstępów, przewodników i inne koszty wynikające z programu
 • wyżywienie (2 posiłki dziennie)

CENA NIE ZAWIERA

 • przelotu uczestników
 • wydatków osobistych
 • świadczeń nie zawartych w programie, wycieczek fakultatywnych innych kosztów dodatkowych
 • ewentualnych napiwków dla lokalnych przewodników

Koordynatorzy:

Ada Czerwińska

Adriana Czerwińska – podróżniczka, magister turystyki, technik weterynarii, pilot wycieczek. Pasjonatka koni i przygód. W Jordanii spędziła ponad rok. Totalnie zakochana w jednym z siedmiu cudów świata postanowiła kupić sobie osła i tam zamieszkać. Gościła ludzi z całego świata, organizując im lokalne wycieczki. Następnie prosto z pustyni trafiła do tropikalnej puszczy, gdzie jako rezydent i pilot wycieczek pracowała na Dominikanie. Obecnie przebywa na Islandii, opiekując się psami husky, gdzie pracuje przy psich zaprzęgach.

Paweł Gluza

Paweł Gluza

O mnie

Zainteresowanych (lub mających jakiekolwiek pytania) proszę wiadomość na [email protected], bądź używając poniższego formularza:

Przesyłając mi swoją wiadomość dajesz mi swój adres email i swoje imię. Mogę ich użyć aby Ci odpisać a także w przyszłości wysłać Ci wiadomość, która moim zdaniem mogłaby Cię zainteresować. Jeśli sobie tego nie życzysz w każdej chwili możesz poprosić mnie o usunięcie Twojego adresu email. Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę.

Zostań ze mną

Ostatnio dodane

  Komentarze

  comments

FreshMail.pl