Daleko, za górami, morzami i pustkowiem, natrafić można na wysoką krainę, która pamięta zamierzchłe czasy. Potęga, dzikość natury przeplata się tam z wiarą, pamięcią i rozważaniach o tym, co było, co jest i co będzie. Wszystko układa się w pewną harmonię życia, która różni się od tej, którą znamy, pełną uśmiechu, tańca, adoracji życia i ludzkiej dumy.
Jak do niej dotrzeć – pytasz się?
Drogi podróżniku, pielgrzymie, obieżyświacie! Pozwól, że wskażemy Ci drogę!
Podążaj daleko na południe, przez wysokie góry i równiny. Dotrzesz do krainy, która posiada język inny niż wszystkie. Poczęstują Cię tam słodkim, deserowym winem i świeżą papryką, aby nie zabrakło Ci sił w dalszej podróży. Kieruj się dalej na południowy wschód, gdzie uprawia się winorośl. Prowadzić Cię będą legendy o pewnym mrocznym hrabim, który żył w wysokich górach.
Gdy już przekroczysz górskie zastępy, pytaj o “bramę do świata orientu” – dotrzesz wówczas do miasta na styku 2 kultur, który będzie przedostatnim przystankiem. Udaj się na jeden bazarów i pytaj o “Sakartwelo”. Jest to nazwa, która zaprowadzi Cię celu Twojej wyprawy. Gdy znajdziesz odpowiednią osobę, która pozna tę nazwę, przeprawi Cię na wschodni skraj Morza.
Jest jeszcze jedna droga, którą możesz podążyć. Chcesz wiedzieć ? Wyrusz z nami, pomożemy Ci się przeprawić i poznać krainę nazywaną Sakartwelo, a przez wielu również Gruzją!
Spotkaj wspaniałych ludzi, dla których tradycje, więzy rodzinne i kulturowe to wyznacznik życia. Poczuj moc dzikiej przyrody, wznieś toast za przyjaźń i doświadcz gruzińskiej gościnności, która nie ma sobie równych!
– Będziesz częścią niedużej grupy
– Możesz liczyć na indywidualne podejście od pierwszego kontaktu po sam powrót z wyprawy
– Masz pełną opiekę doświadczonego, polskojęzycznego pilota przez cały okres trwania wyjazdu
– Zawsze współpracujemy z lokalnymi przewodnikami, dzięki czemu od początku wyjazdu masz pełen kontakt z ludźmi, którzy tworzą ten wspaniały kraj
– Będziesz obcować z tamtejszą kulturą i tradycjami
– Spróbujesz prawdziwej gruzińskiej kuchni z różnych regionów
– Poznasz potęgę Kaukazu Południowego – góry, które pamięta się do końca życia
– Zobaczysz dzikie, trudno dostępne rejony i odbędziesz wędrówki przez lasy, doliny, wyżyny, czy stepowe krajobrazy
– Staniesz się degustatorką / degustatorem gruzińskich win
– Nauczysz się przygotowywać specjalności kuchni gruzińskiej
– Doświadczysz kąpieli w gorących siarkowych źródłach
– Spędzisz noc w górskich chatach i przy dźwiękach trzaskającego ognia z ogniska
– Wzniesiesz niezliczoną ilość toastów i doświadczysz prawdziwej gruzińskiej gościnności
– Doświadczysz szumu Morza Czarnego
Do Gruzji dostajemy się transferami lotniczymi – bezpośrednim lotem do Kutaisi lub z 1 przesiadką do Tbilisi. Jeśli to możliwe, zawsze staramy się wyruszyć wspólnie grupą, jeśli nie, ustalamy miejsce spotkania i odpowiednio przygotowujemy każdego uczestnika.
Naszym pierwszym przystankiem jest stolica państwa – Tbilisi. Zobaczymy, co się w niej kryje, wzniesiemy nasz 1 gruziński toast oraz dowiemy się, dlaczego jeden z narodowych trunków – czacza, jest nazywana diabelską 😉
Jak poczuć i zrozumieć jeden z najciekawszych regionów Gruzji? Tylko na własnej skórze! Tego dnia wyruszymy eksplorować wschodni kraniec państwa.
Po drodze zobaczymy wspaniale usytuowane miasta, m.in. Telavi – z pięknymi starymi ulicami i pozostałościami po dawnej twierdzy, Tsinandali – historyczną wioskę oraz Sighnaghi – górskie miasteczko z obłędnymi widokami, znane z wina i produkcji tekstyliów.
Coś dla duszy, coś dla ciała – po eksploracji miasteczek, dotrzemy do jednej z winiarni, gdzie będziemy degustować gruzińskie dobro narodowe – wino oraz nauczymy się gotować po gruzińsku.
Noc spędzimy w regionie.
Ten dzień spędzimy Parku Narodowym Vashlovani. Ta część Gruzji jest swego rodzaju “końcem świata”, a krajobraz jest iście stepowy. Wyruszymy na trekking i powędrujemy pośród wzgórz. Gdy już zejdziemy z wyżyn, poznamy jedną z najważniejszych części kultury gruzińskiej.
Noc spędzimy znów w regionie.
Rankiem przetransportujemy się z terenów Kakheti do regionu Borjomi. To będzie wyprawa w zupełnie innym klimacie. Odbędziemy lekki trekking wzdłuż rzeki otoczeni bujną zielenią. Naszym celem będą naturalne łaźnie siarkowe. Zrelaksujemy się w nich.
Czas na odkrywanie pozostałości dawnych czasów. Ruszamy “zdobywać” twierdzę na szczycie góry – Rabati! Ciekawe widoki i średniowieczny klimat gwarantowane 😉
Niedaleko miejscowości Achalciche, gdzie znajduje się Rabati, można napotkać imponujące skalne miasto, które pełniło w historii regionu kilka funkcji. Pojedziemy je poznać.
Wchodzimy w wyższe partie gór, czeka nas wspaniała przygoda w dzikich terenach. Tego dnia zaczniemy ponad 2 – dniową wędrówkę po różnego rodzaju szlakach, zejściach, podejściach. Poznamy piękno i potęgę gór Borjomi-Kharagauli – jednego z największych parków narodowych w Gruzji.
Noc spędzimy w górskiej chacie, która jest schronieniem dla wędrujących należących do miejscowych “rangersów”, rozpalimy ognisko, zjemy kolację pośród gór i gwiazd, a jeśli będziemy mieć szczęście, może uda się nam spotkać miejscowego leśnika, który opiekuje się pobliskimi terenami.
Rano odświeżamy się, jemy wspólne śniadanie i kontynuujemy nasz trekking przez góry. Noc spędzimy w innej górskiej chacie, znów rozpalimy ognisko, znów będziemy pod gwiazdami, w górach Zakaukazia.
Schodzimy z gór i jedziemy nad wybrzeże Morza Czarnego odkrywać tym razem zupełnie inne krajobrazy. Czas odpocząć i zregenerować się po górskiej wędrówce w rejonie Kobuleti / Shekvetili. W tym dniu zwiedzimy również Batumi – dawną perłę, która przyciągała najbardziej znanych polityków, figurantów i celebrytów XX w.
Gruzja kojarzona jest z wysokimi górami, natomiast posiada również swoją inną odsłonę – lasy subtropikalne. To wyjątkowe miejsca, gdzie można poczuć się jak “w dżungli”. “Zanurzymy” się w zieleni jednego z nich na jakiś czas, pospacerujemy, wzmocnimy apetyt, ponieważ czeka nas również kolacja w jednej z lokalnych restauracji.
Będziemy mieli okazję spróbować specjałów z regionu, o które trudno w innych częściach państwa 😉
Ostatni dzień i zarazem pożegnanie z Gruzją. Każdy będzie mieć czas dla siebie, na pamiątki, na ostatnie toasty. Tego dnia się nie śpieszymy, ładujemy baterie przed wylotem i wdychamy ostatnie powiewy morskiego powietrza.
Wczesnym rankiem wyruszamy w stronę lotniska. W zależności od naszych transferów lotniczych dojedziemy do Kutaisi lub Tbilisi.
– ubezpieczenie turystyczne
– opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota przez cały czas trwania wyjazdu
– dodatkową opiekę lokalnych przewodników
– nocleg w pokoju 2 osobowym (wyjątkiem jest dzień 6 i 7, kiedy śpimy w górach, jak wyżej zgodnie z programem)
– transfery z i na lotnisko na miejscu
– realizacja programu prywatnym transportem
– 10 noclegów zgodnie z programem (8 noclegów w hotelach oraz 2 noclegi w górach, zgodnie z programem)
– 10 śniadań zgodnie z programem
– 10 obiadokolacji zgodnie z programem
– bilety wstępu do wymienionych w programie zabytków i parków narodowych
– degustacja lokalnych win oraz udział w warsztatach kulinarnych kuchni gruzińskiej
– przelotów uczestników (jeśli potrzebujesz, zawsze pomagamy w znalezieniu odpowiednich transferów)
– napiwków dla lokalnych przewodników
– napojów do obiadokolacji ujętych w programie
– świadczeń nie zawartych w programie, wycieczek fakultatywnych innych kosztów dodatkowych
– dodatkowego wynajmu namiotu na miejscu
Płatność:
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Przelot:
Do Gruzji latają zarówno tanie linie – Wizzair, jak i regularne np. LOT, Aegean Airlines.Turkish Airlines. Wizzair lata do Kutaisi, natomiast pozostałe, wyżej wymienione linie do Tbilisi. Loty bezpośrednie zazwyczaj trwają ok. 4h, natomiast łączone od 6h do 15h i są zazwyczaj z 1 przesiadką na jednym z lotnisk europejskich lub pozaeuropejskich. Średnie ceny lotów to 1800 zł – 2300 zł w obie strony. Ceny zależą od linii lotniczych, czasu podróży i ilości bagażu.
Transport:
Po kraju będziemy się przemieszczać drogą lądową, prywatnym transportem, wygodnym busem.
Noclegi:
Podczas naszej wyprawy będziemy spać w wygodnych hotelach, hotelikach 3*, w pokojach 2 osobowych (poza dniem 6 i 7, zgodnie z programem).
Jeśli lecisz w pojedynkę, będziemy starać się połączyć Cię z drugim uczestnikiem.
Jeśli interesuje Cię miejsce w pokoju jednoosobowym, daj nam znać, poinformujemy Cię o dopłacie.
Wyżywienie:
Podczas większości wyjazdu zapewniamy Twoim kubkom smakowym niepowtarzalne doznania. Będziemy razem kosztować prawdziwej kuchni gruzińskiej z różnych regionów, w każdym stylu – od restauracji, po rodzinny street food. Możesz spodziewać się 10 śniadań oraz 10 obiadokolacji.
*Podczas trekkingu w dniach 6,7 i części dnia 8 zapewniamy wyżywienie outdoorowe, co oznacza, że jedzenie w różnej postaci weźmiemy ze sobą.
Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jak sam mówi – zakochany się w Ameryce Łacińskiej od pierwszego wejrzenia. Backpacker, dla którego antropologia kultury, zrozumienie zwyczajów, natura i kontakt z lokalną społecznością to podstawa każdej podróży. Maciek to prawdziwy gastromaniak, który kosztuje wszystkiego, ale i sam pasjonuje się gotowaniem, co wypełnia dużą cześć jego życia. Dodatkowo w wolnym czasie jeździ na snowboardzie i uczęszcza na niezliczoną ilość koncertów muzycznych.
Podróżnik i fotograf, założyciel Outway Adventures. Bez aparatu nie rusza się z domu. Mimo tego, że skończył informatykę i kulturoznawstwo obecnie zajmuje się czymś zupełnie innym. Czyli głównie prowadzeniem wypraw w najodleglejsze zakątki globu (choć nie tylko) i wszelkimi formami fotografii. Na co dzień współpracuje z National Geographic. Blog Pawła – pawelgluza.com.